Na Býčí skálu se opět zaměří archeologové

Do světově proslulé jeskyně Býčí skála v Moravském krasu se po letech vrátili archeologové. Podzemní prostory v Josefském údolí nedaleko Adamova proslavily zejména nálezy badatele Jindřicha Wankela ze 70. let 19. století.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové

Archeologové | Foto: Laboratoř pro výzkum paleolitu

Jeskyně proslula bronzovou soškou býka, která jí také dala jméno a jedinečný je i nález rituální svatyně a kovárny v podzemí. Teď se výzkumy zaměřují na organické pozůstatky po lidech doby železné. Archeologům se ale také podařilo najít zřejmě i kousek unikátního uměleckého předmětu z doby kamenné. "Zatímco Wankel odebíral nálezy, které byly viditelné, tak nás zajímají pozůstatky po člověku. Jsou to vlastně předměty, které mohou mluvit o tom, jakým způsobem žil, co jedl a jaké předměty dále používal. Jsou to většinou objekty z organických hmot, které už dnes nejsou nalezitelné, a které se právě enviromentálním typem výzkumu dají zjistit," vysvětluje Martin Golec z Masarykovy univerzity v Brně.

Býčí skála proslula zejména tím, že bylo do skalní svatyně přinášeno velké množství obětí. "Šlo především o potraviny, hlavně o obiloviny a nás zajímalo, jestli se ještě po letech v sedimentech, které jsou v jeskyni uloženy, materiál nachází. A k našemu velkému překvapení jeskyně velké množství této látky obsahuje," říká Martin Golec.

Kromě nálezů z doby halštatské, které jsou v Býčí skále poměrně bohaté, se podařilo nalézt věc, kterou by bylo možné ohodnotit jako drobné paleolitické umění. "Rozbor tohoto artefaktu by ale měl být přenechán specialistům z ústavu Anthropos v Brně," dodává Martin Golec z Masarykovy univerzity v Brně. Celý projekt by měl být hotový v první polovině tohoto roku.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme