Na byznys komerčních zdravotních pojišťoven doplácejí cizinci i stát

Před pár týdny potřebovala jít na gynekologickou operaci v Praze mladá žena, jenže pojišťovna odmítla její péči zaplatit. Žena je totiž z Kazachstánu, nemá v Česku trvalý pobyt a její pojištění u české komerční pojišťovny je omezené. Jenže toto omezené pojištění je jediné, které může a musí v Česku získat, bez něj totiž nedostane ani vízum.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komerční zdravotní pojišťovny proplácejí jen levnější zákroky (ilustrační foto)

Komerční zdravotní pojišťovny proplácejí jen levnější zákroky (ilustrační foto) | Foto: Jan Kubát

„Zaplatím pojištění a pak předám papíry cizinecké policii, aby viděli, že si pojistku platím,“ vysvětluje Zulfiya Hudyberganová, která se v Praze živí jako účetní. Za zdravotní pojištění platí 20 tisíc korun ročně a samozřejmě předem.

Její manžel pracuje v Rádiu Svobodná Evropa, a tak má Zulfiya jasnější představy o svých právech. Tvrdě začala své komerční pojišťovně Maxima vyhrožovat právníky, až pojišťovna ustoupila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na byznys komerčních zdravotních pojišťoven doplácejí cizinci i stát

„Kdyby každý z cizinců myslel také na svá práva a nejen na povinnosti, tak by si s námi komerční pojišťovny nehrály,“ domnívá se Zulfiya Hudyberganová.

Komerční pojišťovna odmítla s ohledem na mlčenlivost ve věci klientů situaci komentovat. Zulfiya si však rozhovory se zástupci Maximy nahrála, aby měla důkaz. Komerční pojišťovny vydělávají především tak, že neproplácejí drahou péči a soustředí se jen ziskový byznys, jak potvrzuje advokát Pavel Čižinský.

Komerční pojišťovny proplácejí jen levnější péči

„Z velkého množství obyvatel České republiky je vyňato zhruba 100 tisíc zdravých lidí. Zisky z nich jdou do soukromé kapsy. A naopak. Nemocné nebo děti však pojišťovny nepojistí a jejich náklady z humanitárních důvodů zaplatí stát, protože nejsme zemí, která by nechala děti umírat na ulici,“ popisuje Pavel Čižinský.

Ačkoliv komerční pojišťovny na klientech vydělávají, veřejné zdravotní pojišťovny by na stejných lidech prodělávaly. Absurdita spočívá v tom, že komerční pojišťovny proplácejí jen levnou péči, kdežto například VZP musí poskytovat solidní dražší péči.

„Zdravotní pojišťovny se sice nazývají pojišťovnami, ale za stávajících podmínek nejsou schopny krýt pojistné riziko. Na to systém zdravotního pojištění není připraven,“ říká šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Situaci by mohl změnit nový zákon

Lidé z branže vědí, že na byznys s pojištěním doplácejí jak cizinci, tak i státní kasa. Některé klienty totiž komerční pojišťovny vůbec nepojistí a jejich léčbu v krizi nakonec uhradí stát. Například péči o novorozence. Ti jsou v České republice nepojistitelní. To však snad brzy změní nový zákon.

„Myslím, že drtivá většina nebo všechny nedostatky současného nastavení by se eliminovaly, ale zároveň by byla ochráněná také Česká republika nebo veřejné fondy před ztrátovým hospodařením,“ tvrdí Robert Kareš z VZP.

Na současný absurdní stav doplatila v poslední době třeba brněnská nemocnice. Té dluží jeden milión korun ukrajinská dvojčata, která přišla na svět při komplikovaném porodu. Českou praxi kritizují nevládní organizace a v dopisech státním a mezinárodním institucím ji označují za diskriminaci.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme