Na české hory i silnice se vrátila zima

Přívaly nového sněhu přinesly do západní části republiky opět ideální podmínky pro lyžování, ale také značné starosti v dopravě. Husté sněžení a nárazový vítr zaměstnávají silničáře především na Klatovsku. V semilském okrese už naopak sněhová kalamita skončila. Cestářům se podařilo zprůjezdnit všechny silnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita | Foto: ČTK/EPA

Cestáři odstraňují až dvaceticentimetrovou vrstvu nového sněhu a sněhové jazyky na silnicích především ve vyšších polohách západočeské části Šumavy. Všechny silnice jsou sjízdné, ale na cestu do hor jsou nutné sněhové řetězy.

Potvrzuje to i Václav Mathauser z dispečinku Správy a údržby silnic v Klatovech. "V dolní oblasti jsou vozovky mokré, v oblasti od Javorné po Železnou Rudu leží na silnici uježděná vrstva sněhu, kterou pluhujeme a provádíme posyp. Od úseku Gerlovka na Železnou Rudu se provádí chemický posyp," upřesnil Mathauser.

Sněhové přeháňky zkomplikovaly dopravu i na dálnici D5 mezi Plzní a Rozvadovem. Nyní je dálnice sjízdná, po chemickém ošetření s mokrým povrchem.

Větší radost udělal nový sníh lyžařům a provozovatelům vleků. Na Šumavě díky tomu panují opět ideální podmínky pro lyžování. V okolí Železné Rudy na Klatovsku napadlo až 50 centimetrů nového sněhu. Sjezdovky v lyžařských areálech jsou upravené a jezdí všechny vleky. Teplota se drží těsně pod bodem mrazu a opět hustě sněží.

"Sjezdovky jsou upravené, leží na nich 20 až 25 centimetrů sněhu a lyžování je velice dobré," potvrdil Radiožurnálu Jan Wild z lyžařského areálu Samoty v Železné Rudě na Šumavě, kde se po oblevě opět rozjely vleky.

Situace v Krušných horách je podobná. "Na celých Krušných horách začalo znovu sněžit, teploty jsou pod nulou, takže se podmínky pro lyžařský sport zlepšily," hlásí náčelník Horské služby v Božím Daru na Karlovarsku Rudolf Chlad.

Nejvíce sněhu, 90 centimetrů, leží na Klínovci, sjezdovky jsou upravené a panují tam téměř ideální podmínky. Boží dar hlásí 40 centimetrů sněhu, vleky jsou v provozu, lyžování ale znepříjemňuje silný vítr.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Martin Hromádka, Petr Bečvář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme