Na českém trhu se objevily další závadné skleničky

V českých obchodech se opět objevily zdravotně závadné dekorované skleničky. Z jejich malovaných okrajů s motivy ovoce, květin, kruhů a pruhů se uvolňují těžké kovy. Skleničky mohou akutně ohrozit zdraví, především dětí. Uvolněné olovo může způsobit chudokrevnost nebo křeče v břiše, kadmium poškozuje ledviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečná sklenička | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl hlavní hygienik České republiky Michael Vít, jde o sklenice dovážené z Číny. Obchodní společnost z Hradce Králové dovážela malované skleničky z Hong Kongu. Na okrajích těchto skleniček, které děti často olizují, hygienici zaznamenali hlavně výluhy olova a kadmia.

Testy v několika případech prokázaly i více než stonásobné překročení povoleného obsahu těchto látek. Michael Vít uvedl: "Máme obavy z toho, aby nedošlo k akutní otravě u dětí, která by se mohla projevovat kolikovými bolestmi břicha. Při další konzumaci by mohlo docházet k anémiím. Právě děti jsou velmi citlivé na otravu olovem pro centrální nervový systém, kde jsou popisovány při dlouhodobém působení poruchy paměti a učení."

Skleničky královéhradecká firma už stahuje z prodeje. Podrobnější informace uvádějí internetové stránky Ministerstva zdravotnictví. Už minulý týden ze stejného důvodu resort zakázal prodej nápojových skleniček, které do Česka dovážela z Číny firma U.T.C.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme