Na českých horách jsou ideální podmínky k lyžování

Krušné hory dnes vstupují do své hlavní zimní sezóny. A podmínky jsou ideální. Dostatek sněhu i teploty pod nulou. Nejvýše položená místa Krušných hor hlásí 150 cm sněhu. Místy jsou až čtyřmetrové závěje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezdovka Kejnos se 4sedačkovou lanovkou v lyžařském areálu na Benecku v Krkonoších

Sjezdovka Kejnos se 4sedačkovou lanovkou v lyžařském areálu na Benecku v Krkonoších | Foto: SKI-AREÁL Benecko

V provozu jsou nejenom velká střediska v okolí Klínovce a Božího Daru, rozjíždějí se také menší areály, kterých neustále přibývá. Občas jsou jen problémy s parkováním. Příjezdové silnice jsou sjízdné, ale vhodné jsou spíše pro zkušenější řidiče.

V předvánoční době je zájem o hory tradičně slabší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krušné hory.mp3

Po celé délce Krušných hor jsou stovky kilometrů běžeckých tras, provozovatelé – města, obce nebo různá sdružení se snaží udržet upravené běžecké tratě, ale stopa se často brzo ztrácí pod zavátým sněhem. Jinde chybí finance nebo porouchané rolby.

Sousední saské město Oberwiesenthal nabízí také dokonale upravené běžecké stopy a sjezdové tratě. Centrum tohoto horského lázeňského města příjemně překvapí i vánoční atmosférou a krušnohorským betlémem.

I další horská střediska v České republice nabízejí dobré lyžařské podmínky. Železná Ruda - Špičák a Hochficht na Šumavě hlásí 90 cm prachového sněhu, 75 cm Zadov a středisko Železná Ruda-Nádraží. Nejméně 50 cm mají na Lipně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krkonoše a Orlické hory.mp3

75 cm mají v Pustevnách. Razula hlásí 70 cm a promrzlý sníh. Karolinka a Kyčerka jsou shodně na 70ti cm prachového sněhu.

V Mariánských Lázních mají necelých 50 centimetrů.

Na svazích Krkonoš leží 1,5 metru prachového sněhu. V provozu jsou téměř všechna střediska. I příjezdové silnice jsou do areálů bez problémů sjízdné. Pro běžkaře jsou připraveny desítky kilometrů běžeckých tras, jen 40 kilometrů upravují ve Špindlerově Mlýně.

Ve vyšších polohách mohou být kvůli větru některé cesty zaváté. Silný vítr komplikoval situaci i na silnicích. Podle Štěpána Jančoviče z trutnovské správy a údržby silnic je proto nutná velká opatrnost:

„V celém okrese je potřeba vyšší opatrnosti, protože teploty jsou takové, že posypy jsou neúčinné."

V Orlických horách, konkrétně v Říčkách, hlásí vlekaři 140 cm sněhu, v Deštném se už podařilo připravit všechna parkovací místa pro lyžaře přijíždějící automobilem.

Na Pradědu v Jeseníkách leží přes metr a půl prašanu. Dolní Moravice Avalanč hlásí 130, Filipovice 115 cm prachového sněhu. Další střediska mají kolem 60ti, 70ti cm sněhu, který je technický nebo prachový. Nejméně, 35 cm bylo ve středisku Branná.

Zdeněk Trnka, Ondřej Kapic, Martin Pařízek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme