Na českých horách začala lyžařská sezóna

Na horách začala lyžařská sezóna. Situaci pomohl hlavně mráz, který dovolil vlekařům několik dní téměř nepřetržitě technicky zasněžovat. Za prvním lyžováním se vypravily tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžování | Foto: Jan Rosenauer

Jen do jednotlivých Krkonošských středisek se vypravily stovky lyžařů. Podmínky jsou ideální. Na svazích leží kolem půl metru převážně technického sněhu. Běžkařům ale počasí moc nepřeje, protože chybí přírodní sníh.

"Nahoře moc sněhu není. Je to všechno prašan, takže jakmile potom přejede rolba, tak tam zůstávají stopy. Je tam 15 maximálně 20 centimetrů sněhu. Na běžkách je to všechno sjízdný, ale ještě se nadá počítat s velkou úpravou," vysvětluje Jiří Karlík ze střediska v Peci pod Sněžkou.

Perfektní podmínky hlásí i sousední Orlické hory a sezonu už odstartovali i vlekaři na Šumavě. "Je tady asi 20 centimetrů přírodního sněhu a celý týden se stříkal sníh technický. Sjezdovky jsou urolbované, řekla bych ideální sněhové podmínky," dodává Petra Lutovská z lyžařské školy na Zadově.

Ideální podmínky k lyžování jsou i v Beskydech a Jeseníkách.

Na freeride je málo sněhu

Horská služba upozorňuje lyžaře na nebezpečí mimo sjezdové a běžecké tratě. Přírodního sněhu je totiž málo.

"I když sjezdová trať vypadá, že je pod velkou vrstvou sněhu, je to technický sníh. Vedle v lese i ve výškách nad 1000 m n. m. je sněhová pokrývka maximálně okolo 15 až 20 centimetrů. Terénní nerovnosti jsou sice přikryté, ale v okamžiku, kdy tam vjedete na lyžích, může dojít k velmi těžkým úrazům," vysvětlil náčelník Krkonošské horské služby Adolf Klepš

Martin Pařízek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme