Na českých silnicích je zabiják na každém 16. kilometru

Agresivního řidiče můžete na českých silnicích čekat na každém šestnáctém kilometru. Vyplývá to z ojedinělého průzkumu týmu odborníků z ČVUT, policie a Besipu, o kterém informuje Mladá fronta Dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hromadná nehoda na Třinecku

Hromadná nehoda na Třinecku | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Odborníci chování řidičů zkoumali přímo v terénu, když do vozidel nainstalovali kamery a na ně natáčeli provoz na silnicích. Všímali si jednak prohřešků - rychlé jízdy, jízdy na červenou, ale třeba také obscénní gestikulace.

Přehrát

00:00 / 00:00

doprava.mp3

Podle odhadů za každou čtvrtou nehodu může právě agresivní nebo netolerantní chování řidiče.

Dopravní expert Stanislav Huml si myslí, že agresivita za volantem v České republice stoupá dlouhodobě. Zajímavostí průzkumu je, že nejagresivnější skupinou jsou sice muži do 35 let, ale ženy se jim začínají silně vyrovnávat.

Příčinou můžou být psychické komplexy

Mnoho lidí si podle Humla za volantem řeší své mindráky. Agresivní jízda je prý uklidňuje: "Na druhou stranu je spousta lidí, kteří jsou netrpěliví, frustrovaní ze svého okolí a uvíznutí v koloně pak pro ně znamená projevit vztek zrychlením."

Průzkumná vozidla, která se zaměřovala na odhalení agresivních řidičů, najezdila asi 10,5 tisíce kilometrů a zaznamenala 637 pirátů silnic. Podle Stanislava Humla je ale rozdíl ve výši pokut. Například v sousedním Německu je velká pokuta i za obscéní gesta.

"Řidiči jsou hlavní a dominantní příčina nehod. Nelze se vymlouvat na stav silnic, ten může možná za jednu třetinu případů. Kdyby jsme změnili chování, tak jsme možná schopni zredukovat nehody až na padesát procent,"dodává Huml.

Martin Křížek, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme