Na českých silnicích umírá zbytečně mnoho chodců

BESIP zveřejnil statistiky úmrtí chodců na přechodech v zemích Evropské Unie. Z tohoto mezinárodního srovnání plyne, že ve srovnání s Německem je to u nás mrtvých třikrát víc, oproti Rakousku dvojnásobek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista (ilustrační foto)

Policista (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

"Myslím, že odpovědnost je vzájemná. Bezohlední jsou řidiči, ale i chodci. Mnozí z nich spoléhají na absolutní přednost na přechodu, což není pravda. Někdy ani řidiči nedají šanci, aby je viděl. Přecházejí na neosvětleném a nepřehledném místě, nepoužívají reflexní prvky. Doporučujeme chodcům, aby na nepřehledných místech zvážili, zda vstoupit do vozovky. Raději by měli nechat auto přejet," říká ředitel dopravní policie České republiky Leoš Tržil.

Podle dopravních policistů by mělo být přechodů pro chodce raději méně, ale měly by být lépe zabezpečené. Policisté proto v tomto roce iniciovali řadu změn na silničních přechodech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopravě na českých silnicích mluvil na Rádiu Česko ředitel dopravní policie České republiky Leoš Tržil.

Podle dopravních policistů by se měla změnit i výuka v autoškolách. "Autoškolství by mělo být více zaměřeno na výuku defenzivní jízdy, věnovat větší pozornost schopnostem řídit vozidlo za špatných klimatických podmínek a třeba nahradit technickou část například jízdou zručnosti, školou smyku. Na autě si dnes stejně většina lidí nic nedělá sama," pokračuje ředitel dopravní policie.

Budou zimní pneumatiky povinné všude?

V souvislosti s větší bezpečností silničního provozu se stále diskutuje o tom, zda přes zimu neuzákonit povinně zimní pneumatiky na všech pozemních komunikacích.

"Kvůli tomu jsme iniciovali jednání na ministerstvu dopravy. Je mylným mýtem, že zimní pneumatiky pomáhají jen na sněhu. Jejich používáním by se dalo předejít celé řadě dopravních nehod," vysvětluje Tržil.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme