Na českých vysokých školách vyvrcholí Noc univerzit
České vysoké školy dnes chystají vyvrcholení akce Noc univerzit. Školy se chtějí otevřít široké veřejnosti a ukázat, co všechno by mohla chystaná reforma údajně ohrozit. Na programu jsou přednášky, diskuze, workshopy, filmy, koncerty i divadlo.
Organizátoři věří, že školy najdou s veřejností společnou řeč.
„Společnou řeč určitě můžeme najít v tom, že by se nějakým způsobem univerzity měly zapojovat do veřejného dění. Měly by spolupracovat s veřejným sektorem. Chceme veřejnost seznámit s tím, že návrh ministerstva je nedopracovaný, z našeho pohledu velmi nekvalitní a vycházející z analýz, které nejsou dostatečné,“ říká jeden z organizátorů akce na Ostravské univerzitě Ondřej Haška.
Hostem Světa o jedné byl jeden z organizátorů Noci univerzit na Ostravské univerzitě Ondřej Haška
Návrh zákona Haška oceňuje v případě kontraktového financování.
„Současný stav financování vysokých škol udržitelný není. Pokud se vysoké školy přirovnají k manažerskému financování, tak je asi velmi špatně, že vysoká škola zná svůj rozpočet až na začátku roku, kdy ho má používat. S tím se hospodařit nedá, a už vůbec ne plánovat.“
Ministr školství Josef Dobeš sice studentům ustoupil, když včera zrušil zavedení školného, navrhne ale, aby platili za překročení běžné délky studia.
„Zákon o finanční pomoci studentům je postaven takovým způsobem, že nebude pomáhat studentům, ale bude pomáhat bankovnímu sektoru. Školné s tím samozřejmě souvisí, protože je to předstupeň pro jeho zavedení, ale není to protest proti školnému jako takovému, ale proti tomu zákonu, který u nás chybí,“ myslí si Haška.
V zahraničí mají podle Hašky poměrně široký grantový systém.
„Tohle u nás vůbec neexistuje a mělo by to být zavedeno. Návrh ministerstva s ničím takovým nepočítá. Počítá jen s tím, že se studenti zadluží,“ dodává Haška.