Na chřipku zemřelo už sedm lidí, roste i počet případů prasečí chřipky

Na komplikace spojené s chřipkou zemřelo v Česku od začátku zimy už sedm lidí. V nemocnicích je kvůli závažnému průběhu choroby 49 pacientů. Během dvou dnů tak stoupl počet úmrtí o dvě a počet hospitalizovaných o 19. Roste také počet případů takzvané prasečí chřipky, i ta už má jednu oběť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, čekárna, poliklinika, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo zdravotnictví dnes nabídlo ošetřujícím lékařům konzultační telefonní linku. Ta je nonstop dostupná lékařům z celé republiky pro případ, že by se u jejich pacientů objevily život ohrožující komplikace.

Těžký průběh plicní infekce se může objevit hlavně u lidí mladšího a středního věku, nejohroženější jsou obézní, těhotné, astmatici a diabetici. Obzvlášť závažné případy můžou probrat doktoři s odborníky specializovaného pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta v pondělí upozornil, že Česko je na počátku epidemie chřipky. Potvrzuje to i František Kotrba z českobudějovické krajské hygienické stanice.

„V současné době registrujeme 1265 případů na 100 tisíc obyvatel. Tam se jedná o akutní respirační infekce, a to je číslo, které je dokonce poněkud nižší, než bylo před Vánoci. Ale podle výsledků Národní referenční laboratoře registrujeme stále více a více případů onemocnění chřipkou, především chřipkou typu A,“ uvedl Kotrba.

Chřipku od nachlazení odlišuje hlavně vysoká teplota a silná únava

Číst článek

Laboratorní vyšetření navíc potvrzují výrazný nárůst viru prasečí chřipky A/H1N1.

Například v Jihočeském kraji je hospitalizováno s prasečí chřipkou pět lidí. Čtyři z nich jsou v nemocnici v Českých Budějovicích, dalšího člověka s podezřením na onemocnění přijali v noci. Jeden potvrzený případ hlásí písecká nemocnice.

Už devět lidí je nakaženo v Karlovarském kraji. Jeden člověk koncem minulého týdne zemřel. Jednalo se o pacienta, který netrpěl žádným dalším onemocněním. V nemocnicích zůstávají ležet další pacienti, stav u několik z nich je vážný.

Dva nakažené zatím hlásí Kraj Vysočina, oba případy odhalili v třebíčské nemocnici. Stav jednoho z pacientů byl tak vážný, že ho lékaři museli letecky převézt do pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Chřipka - jak chránit sebe i své okolí | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Český rozhlas, Alžběta Havlová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme