Na chřipku zemřelo už sedm lidí, roste i počet případů prasečí chřipky

Na komplikace spojené s chřipkou zemřelo v Česku od začátku zimy už sedm lidí. V nemocnicích je kvůli závažnému průběhu choroby 49 pacientů. Během dvou dnů tak stoupl počet úmrtí o dvě a počet hospitalizovaných o 19. Roste také počet případů takzvané prasečí chřipky, i ta už má jednu oběť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, čekárna, poliklinika, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo zdravotnictví dnes nabídlo ošetřujícím lékařům konzultační telefonní linku. Ta je nonstop dostupná lékařům z celé republiky pro případ, že by se u jejich pacientů objevily život ohrožující komplikace.

Těžký průběh plicní infekce se může objevit hlavně u lidí mladšího a středního věku, nejohroženější jsou obézní, těhotné, astmatici a diabetici. Obzvlášť závažné případy můžou probrat doktoři s odborníky specializovaného pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta v pondělí upozornil, že Česko je na počátku epidemie chřipky. Potvrzuje to i František Kotrba z českobudějovické krajské hygienické stanice.

„V současné době registrujeme 1265 případů na 100 tisíc obyvatel. Tam se jedná o akutní respirační infekce, a to je číslo, které je dokonce poněkud nižší, než bylo před Vánoci. Ale podle výsledků Národní referenční laboratoře registrujeme stále více a více případů onemocnění chřipkou, především chřipkou typu A,“ uvedl Kotrba.

Chřipku od nachlazení odlišuje hlavně vysoká teplota a silná únava

Číst článek

Laboratorní vyšetření navíc potvrzují výrazný nárůst viru prasečí chřipky A/H1N1.

Například v Jihočeském kraji je hospitalizováno s prasečí chřipkou pět lidí. Čtyři z nich jsou v nemocnici v Českých Budějovicích, dalšího člověka s podezřením na onemocnění přijali v noci. Jeden potvrzený případ hlásí písecká nemocnice.

Už devět lidí je nakaženo v Karlovarském kraji. Jeden člověk koncem minulého týdne zemřel. Jednalo se o pacienta, který netrpěl žádným dalším onemocněním. V nemocnicích zůstávají ležet další pacienti, stav u několik z nich je vážný.

Dva nakažené zatím hlásí Kraj Vysočina, oba případy odhalili v třebíčské nemocnici. Stav jednoho z pacientů byl tak vážný, že ho lékaři museli letecky převézt do pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Chřipka - jak chránit sebe i své okolí | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Český rozhlas, Alžběta Havlová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme