Na člověka padne hrůza, říká o pravidlech prezidentské volby Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský označil prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta za nedokonalý. Pravidla pro volbu příštího prezidenta dnes schválila vláda. Rychetskému ale vadí například registrace kandidátů a následný soudní přezkum volebního procesu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Podle návrhu zákona má náležitosti voleb přezkoumávat Nejvyšší správní soud. Rychetský ale tvrdí, že by to mělo náležet pouze Ústavnímu soudu, protože jinak hrozí, že by mohlo docházet k dvoustupňovému soudnímu přezkumu.

„To znamená v prvním stupni Nejvyšší správní soud a ve druhém, na základě ústavní stížnosti, by ještě nastoupil Ústavní soud. Na člověka, který se trochu zabývá volebním právem, padne totální hrůza. Oba soudy totiž pak mají na přezkum dohromady 15 dní,“ upozornil Rychetský s tím, že největší defekt prováděcího zákona vidí právě ve lhůtách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vicepremiérka Karolína Peake (VV) a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v Ozvěnách dne

„Například, a to je asi nejvážnější problém, nejpozději 49 dnů přede dnem volby ministerstvo vnitra vydá rozhodnutí, které kandidáty zaregistruje a které nezaregistruje. Rozhodnutí, kladné i negativní, může být napadeno u Nejvyššího správního soudu. Ten, koho odmítnou , má právo dát do dvou dnů opravný prostředek, přičemž proti těm, kteří naopak byli zaregistrováni, můžou zase ostatní kandidáti dát také do dvou dnů stížnost,“ řekl Rychetský.

Pravidla přímé volby prezidenta prošla vládou. Bez limitu pro kampaň

Číst článek

Předseda Ústavního soudu přitom upozornil, že v českém právním řádu neexistuje případ, kdy by pro podání opravného prostředku byla lhůta pouhé dva dny.

Vicepremiérka a 1. místopředsedkyně VV Karolína Peake potvrdila, že připomínky předsedy Ústavního soudu rozhodně nebere na lehkou váhu. „Pokud si předseda Ústavního soudu myslí, že tady taková hrozba je, musíme se jí zabývat v poslanecké sněmovně,“ řekla Peake.

Přiznala, že Rychetský má naprostou pravdu v tom, že některé věci jsou výsledkem časového tlaku, pod jakým se politici nacházejí. „Musíme být opatrní, jedná se o velký zásah do ústavy. Nicméně naplnit změnu ústavy, kterou jsme schválili, musíme. Budeme ale postupovat opatrně,“ uzavřela.

Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme