Na dálnici havarovala armádní tatra s municí

Nebezpečná dopravní nehoda se odehrála ráno na desátém kilometru dálnice D11. Do odstavené vojenské Tatry 815 naložené municí narazil nákladní vůz mercedes, který vzápětí začal hořet. Podle mluvčí středočeské policie Soni Budské se podařilo nebezpečí exploze včas zažehnat. Dálnice ve směru na Hradec Králové byla kvůli vyprošťování vraků až do večera neprůjezdná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

srážka na dálnici | Foto: Česká televize

"Vojenské vozidlo převáželo protitankové střely. K bezprostřednímu nebezpeční exploze ale nedošlo," upřesnila Budská. Na místě nehody zasahovali kromě policistů také hasiči, pyrotechnici, vojenská policie a armádní posádka, dodala.

Jak přímo na místě zjistil reportér Radiožurnálu Jan Říha, vojenská tatra musela kvůli úniku oleje zastavit na krajnici a vojáci se ji pokoušeli opravit. Okolo půl sedmé ráno do tatry zezadu v plné rychlosti narazil kamion mercedes soukromé firmy, jehož řidič za volantem zřejmě usnul. Náraz odhodil vojenské auto do vzdálenosti 25 metrů, kde zůstalo stát ve stráni. Druhý kamion byl zcela zničen.

Vyteklý olej začal po nárazu pravděpodobně od elektroinstalace mercedesu hořet, vojáci však naštěstí duchapřítomně oheň vlastními silami ještě před příjezdem hasičů zlikvidovali. "Začalo všechno hořet, my jsme začali hasit, protože pomalu hořela munice. V podvědomí jsme měli strach, že buď to uhasíme, nebo jsme chtěli spíš utéct. Člověk se musel hrozně rychle rozhodovat, ještě teď jsem z toho špatnej," popsal nehodu jeden z vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Voják popisuje nehodu

Hasiči hodnotili chování vojáků bezprostředně po nárazu jako profesionální. "Udělali to, co bylo správné, a udělali to perfektně. Než bysme přijeli, tak by hořela celá kabina a bylo tady poměrně velké riziko, že se to přenese i na druhé auto, které vezlo nebezpečný náklad," řekl Radiožurnálu velitel zásahu Karel Pátek. "Největší problém byl obrovský únik nafty, uteklo zhruba 300 litrů, které jsme museli sebrat plus to, co zbylo v nádržích," dodal.

Tříčlenná posádka tatry může mluvit o velkém štěstí, neboť ze srážky vyvázla bez zranění. Řidič mercedesu utrpěl lehká zranění a je v nemocnici. Nebezpečná munice byla přeložena na jiné armádní vozidlo a posléze odvezena. Odpoledne vojáci pomocí speciální techniky vyprostili oba havarované vozy.

Podle podplukovníka Vladimíra Palána z Generálního štábu armády České republiky byla munice přepravována na pravidelnou kontrolu technického stavu. Palán tvrdí, že výbuch nehrozil. "Vojenské vozidlo převáželo protitankové řízené střely, které mají takzvané jistící pojistky. Proto nemohlo dojít nárazem k výbuchu munice," řekl Radiožurnálu. Případ nyní šetří Policie České republiky a vojenská policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Palán: Výbuch munice nehrozil

Kvůli nehodě musel být na dálnici mezi osmým a osmnáctým kilometrem ve směru od Prahy na Hradec Králové na celý den zastaven provoz. Obnoven byl až v půl šesté odpoledne. Překládání munice z havarované tatry si před polednem vyžádalo krátkou uzavírku v tomto úseku dálnice i ve směru na Prahu. Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Dopravní nehody automobilů, za jejichž volanty sedí příslušníci české armády, nejsou v posledních letech ojedinělé. Viníky incidentů bývají často právě vojáci. Jen v roce 2000 způsobili muži v zeleném 306 dopravních nehod. Havárie vojenské techniky ale mají často i tragičtější následky, než tomu bylo při té dnešní na dálnici D11. Například 13. května 1999 nedal řidič armádní tatry u Bystřice nad Úhlavou přednost osobnímu automobilu. Jeho chybu zaplatila životem spolujezdkyně v civilním voze.

Petr Doležel, Jan Říha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme