Na dlužníky není třeba hned posílat exekutory. V Táboře vymáhají peníze po dobrém

Dluhy zatěžují české domácnosti víc, než je zdrávo. Loni se dluh vyšplhal na skoro jeden a půl bilionu korun a opět výrazně přibylo exekucí. Přitom každá pátá exekuce je na důchod nebo sociální dávky. Velmi často lidé dluží také za nájem. S tím má zkušenosti mnohá radnice, třeba i ta v jihočeském Táboře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce (ilustr. foto) | Foto: Ladislav Bába

Tam na dlužníky neposílají hned exekutory, ale dva terénní pracovníky. Ti vymáhají z lidí peníze po dobrém a kupodivu se to daří. Každý měsíc přinášejí do městské kasy statisíce.

Vymáhání pohledávek šéfuje Jana Jelenová. Listuje tlustými šanony a zdůrazňuje, že dva terénní pracovníci měsíčně přinesou 800 tisíc korun:

Přehrát

00:00 / 00:00

S táborským terénním pracovníkem Petrem Bohuslávkem, který pro město po dobrém vymáhá dluhy, vyrazil do terénu Lubomír Smatana

„Domníváme se, že kdyby nefungovali terénní pracovníci, tyto částky by se k nám mnohdy ani nedostaly.“

Tento způsob vymáhání peněz vede i k tomu, že dlužníků celkově ubývá, říká jednatel městského eseróčka Bohuš Móri.

Každý z terénních pracovníků má průběžně na starost kolem dvou set dlužníků, což je práce na plný úvazek. I tak se ale městu jednoznačně vyplatí.

O zkušenosti z Tábora ale zatím jiné radnice zájem neprojevily.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme