Na dně vypuštěné přehrady hynou tisíce ryb

Kvůli vypouštění přehrady Bystřička na Vsetínsku, která se bude v následujícím roce opravovat, hynou ryby. Rybáři je nestihli z nádrže všechny vylovit a několik tisíc jich nyní umírá pod hrází v mělké vodě. Ochránci přírody se chystají podat trestní oznámení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uhynulé ryby | Foto: Lukáš Machalínek

Český svaz ochránců přírody obviňuje rybáře z nedbalosti při odlovu. Ve zmenšující se ploše jezera podle nich uhynuly nejen drobné plevelné ryby, ale také metroví úhoři, velcí sumci a kapři.

Na nebezpečí úhynu upozorňoval už dříve i odborný dozorce vypouštění, biolog Miloš Holzer z olomoucké Palackého Univerzity. "Pravidelně jsem tam odebíral vzorky, měřil množství rozpuštěného kyslíku ve vodě a všechno nasvědčovalo tomu, že ryby mají podmínky takové, že mohou hynout. Rozhodně to vylovit šlo," tvrdí Holzer.

Předseda vsetínského rybářského svazu Tomáš Pavlík však trvá na tom, že sedmimetrové nánosy bahna od povodní v roce 1997 rychlý přístup ke zbylým rybám znemožnily. "Zachránili jsme co se dalo, kolem šesti metráků candátů, čtyři metráky štik, drobné ryby ani nepočítáme," řekl. Ryby podle něj měli při vypouštění přehrady kvůli opravě odlovit pracovníci Povodí Moravy.

Kdo může za úhyn tisíců ryb nakonec ukáže šetření městského úřadu a policie. Holzer nyní připravuje zprávu pro odbor životního prostředí pověřeného vsetínského městského úřadu a zřejmě podá trestní oznámení na neznámého pachatele za ohrožení životního prostředí.

Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme