Na dnešek připadá mezinárodní den dobrovolníků

Dnes si připomínáme Mezinárodní den dobrovolníků. Ve vyspělých zemích má dobrovolnictví dlouhou tradici. Práce na obecně prospěšné aktivitě ve svém volném čase je ale i u nás stále populárnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční brigádníci pomáhají zvelebit v Dýšině především zeleň | Foto: www.obecdysina.cz

Podle Jiřího Tošnera z Národního dobrovolnického centra Hestia se i u nás pohled na lidi, kteří dělají zdarma něco pro druhé, pomalu zlepšuje. „Dvě třetiny populace považují dobrovolnictví za něco pozitivního, prospěšného, ale asi pětina vnímá dobrovolnictví jako něco zvláštního, sektářského,“ říká.

Jednou z možností, jak se zapojit do dobrovolné práce, je Evropská dobrovolná služba. Mladým lidem ji zprostředkovává Národní institut dětí a mládeže. „Není to suplování levné práce. Cílem je, aby se zájemci něco nového naučili. Každý, kdo chce takto vyjet, si musí najít organizaci, která ho na pozici vyšle a může tak potom strávit třeba až rok v zahraničí,“ popisuje Michal Urban z Evropské dobrovolné služby.

Jako dobrovolník se může člověk uplatnit například při archeologických průzkumech, obhospodařování památek jako jsou hrady nebo zámky nebo často také jako pomocník při různých sportovních a společenských akcích.

Andrea Skalická, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme