Na dojednání změn ve vládě potřebují lidovci a zelení čas

Aby ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) opustil vládu si přeje jeho stranický šéf Jiří Čunek. Kalousek se prý nechová jako ministr zvolený za svoji stranu. Rošády ve vládě chce Čunek projednat na celostátním výboru lidovců, který se sejde v sobotu. Už dnes se přední členové KDU-ČSL několik hodin dohadují ve svém pražském sídle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Foto: Ondřej Černý

Do té doby platí domluva, že premiér Mirek Topolánek změny ve svém kabinetu neoznámí. Spekuluje se o tom, že Topolánek chtěl vyměnit právě Čunka na ministerstvu pro místní rozvoj. To ale lidovci podle jejich místopředsedy Davida Macka odmítají.

"Já si myslím, že je výsostnou záležitostí každé strany, zda její předseda chce nebo nechce být ve vládě. A nepovažuji za důstojně, aby předseda jiné koaliční strany navrhoval odvolání svého kolegy ve vládě," domnívá se David Macek.

Podle něho členové strany s odvoláním Jiřího Čunka z vlády nesouhlasí. V poslaneckém klubu ale Čunek podporu nemá, tu naopak mezi lidoveckými poslanci získal Miroslav Kalousek.

Podle informací Lidových novin navrhl Čunek premiérovi za Kalouska už i náhradu. Má jim být ekonom Tomáš Sedláček, který nyní působí v ČSOB. Dříve pracoval jako poradce sociálně demokratického ministra financí Bohuslava Sobotky a poradce prezidenta Václava Havla.

Pavel Severa Českému rozhlasu řekl, že by mělo straně jít především o kabinet jako celek, ne o jednotlivce. "Samozřejmě vždycky jednotlivec není prioritou z hlediska fungování týmu, protože pokud nefunguje tým, tak ani jedinec nic neznamená. Jakýkoli návrh bude projednávat celostátní výbor, který je jediný kompetentní rozhodnout o tom, jaké změny se udějí ve vládě," poznamenal Severa.

Odejít z vlády by údajně měla také ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková (SZ). Podle informací Radiožurnálu by ji mohla vystřídat lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Ministra dopravy Aleše Řebíčka z ODS pravděpodobně nahradí bývalý hejtman středočeského kraje a místopředseda ODS Petr Bendl a šéfa resortu zdravotnictví Tomáše Julínka také z ODS prý nahradí senátorka Daniela Filipiová.

Šéf nejsilnější opoziční strany, Jiří Paroubek (ČSSD) už ale vzkázal, že ani po případných velkých změnách v ministerských křeslech nebude pokračující vládu podporovat: "Neočekávám žádnou změnu v její politice, proto tuhle vládu ani po rekonstrukci nepodpoříme, ani noví ministři nemohou čekat naši toleranci. Myslím si, že dělat změnu v takovémto rozsahu v době českého předsednictví Evropské unie je zvláštní. Jenom to dokresluje, že není potřeba se obávat změny celé vlády, když bude nejhůř."

O změnách ve vládě hovořila v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová a tématu jsme se věnovali i v pondělním Radiofóru.

Přečtěte si také:
Topolánek zatím nezačne měnit ministry
Topolánek v pondělí oznámí výrazné změny ve vládě
O změnách ve vládě bude možná jasno až v lednu
V Topolánkově kabinetu se budou měnit ministři
Změní se po volbách složení vlády? Budou v ní hejtmani ODS?

Milan Kopp, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme