Na dokumentech z kontrol ČOI je falešný podpis, tvrdí bývalý kontrolor

Česká obchodní inspekce čelí vážnému problému. Bývalý pracovník této instituce Vladimír Groh tvrdí, že někdo padělal jeho podpisy u desítek záznamů z kontrol, na kterých Česká obchodní inspekce sledovala předváděcí akce šmejdů, tedy obchodníků, kteří prodávají převážně starším lidem předražené zboží. Vedení inspekce ale nařčení odmítá. Případ zřejmě bude řešit policie, Groh už totiž podal trestní oznámení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektror ČOI na tržnici

Inspektror ČOI na tržnici | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Vladimír Groh se pravidelně účastnil předváděcích akcí takzvaných šmejdů. Jako spolupracovník České obchodní inspekce sledoval, jestli prodejci neklamou zákazníky.

Teď tento prošedivělý muž s pečlivě střiženým knírem přišel se závažným podezřením. Tvrdí, že od loňského září už na těchto akcích nepodepisoval žádné úřední záznamy. Jeho jméno i s podpisem je přitom na většině dokumentů.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČOI podle bývalého zaměstance zfalšovala několik jeho dokumentů z kontrol. O případu natáčela Markéta Chaloupská

„Ty podpisy nejsou moje. Kdo je tam za mě podepisoval, nevím,“ tvrdí Vladimír Groh, který pracoval v České obchodní inspekci s několika málo přestávkami přes dvacet let.

Letos mu skončila smlouva a z firmy odešel. Groh je přesvědčen, že jeho podpis někdo záměrně zfalšoval.

„Jsem přesvědčen, že by nikdo jen tak nefalšovat podpisy. Je to padělání veřejného dokumentu, na kterém stojí veškeré administrativní úkony – třeba zahájení správního řízení na pět milionů korun pokuty,“ říká Groh.

Kvůli tomu se dokonce v minulých dnech obrátil i na vrchní státní zastupitelství, aby věc prošetřilo. Šéfka zastupitelství Lenka Bradáčová potvrdila, že trestní oznámení tento týden přišlo.

ČOI podezření odmítá

Vedení české obchodní inspekce nařčení odmítá. Podle mluvčího Jiřího Fröhlicha nikdo neměl důvod podpisy padělat a Groh se jim jen mstí, protože musel skončit – nedávno totiž vstoupil v platnost služební zákon a Groh prý nesplňuje podmínky.

„Domníváme se, že pan Groh za poslední týdny nejenom v knize docházek, ale i v dalších dokumentech, používal různé varianty svého podpisu, a jak říkám, pokud zpochybňuje tyto podpisy, pak také zpochybňuje knihu docházek a také peníze, které si nechal vyúčtovat za služební cesty,“ podotýká Fröhlich.

Dokumenty inspekce zpětně prověřovat nehodlá, stejně jako ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), pod jehož resort inspekce spadá.

Radiožurnál nechal několik dokumentů s údajně falešným podpisem posoudit uznávaným písmoznalcem Jiřím Strakou ze Společnosti pro písmoznalectví, který říká, že s největší pravděpodobností Groh na dokumentech podepsán není.

„Je tu snaha o padělání, ale ne úplně přesné. Třeba by to mohlo nejvíc odpovídat, že to napsal někdo, kdo zná základní systém, tu míru zjednodušení a asi, tak jak ten podpis vypadá, tak že se snažil přiblížit. Ale samozřejmě ty mnohé detaily nedokázal v tomto systému napodobit,“ vysvětluje Straka.

Celou věcí se bude zřejmě zabývat policie. Pokud se ukáže, že jsou podpisy zfalšované, bude mít Česká obchodní inspekce vážný problém. Obchodníci totiž výsledky kontrol a případné pokuty mohou chtít zpochybnit.

Problém zřejmě bude mít i Vladimír Groh, který se se přes půl roku nezajímal o to, proč nepodepisuje výstupy z kontrol.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme