Na Domažlicku končí analogové televizní vysílání

Na Domažlicku dnes jako v první oblasti v republice skončí o půlnoci tradiční analogové pozemské televizní vysílání z vysílače Vraní vrch. Diváci proto potřebují kabel, satelit nebo set-top-box. Zatím ale stále není jasné, kolik programů si v digitálním vysílání budou moci naladit. Záleží to na tom, kolik jich nabídnou Nova a Prima a jaké se objeví nové stanice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vysílač | Foto: Jan Rosenauer

Loni v dubnu dostalo digitální licence šest stanic, kvůli následným soudním sporům o ně přišly. Analogové vysílání v celém Česku skončí zřejmě v roce 2010. Pak by se trh otevřel všem zájemcům o licence.

Podle Fera Feniče, vedoucího projektu digitální televize Febio TV, to vyřeší problémy na trhu digitálních televizí: "Ta novela, i když určitě není ideální, tak dovolí, aby konečně na trh v České republice vstoupily i jiné televize a konečně se televizní trh pluralizoval v míře, která je v celé Evropě obvyklá."

Šéf národní koordinační skupiny digitálního vysílání Zdeněk Duspiva v Rádiu Česko vysvětlil, proč jako první přechází na digitál právě Domažlicko: "Tím hlavním důvodem, proč bylo vybráno Domažlicko, je rušení televizního signálu v této oblasti digitálním vysíláním v sousedním Německu a také mezinárodní dohody a závazky, které znamenají rušení tzv. dvanáctého kanálu."

Zkušební digitální vysílání u nás začalo už v roce 2000. Evropská unie by na něj měla plně přejít do roku 2012. Další podrobnosti naleznete na našich speciálních stránkách ZDE. Digitalizaci se CRo 1 - Radiozurnal venuje také ve svem vysilani pravidelne v sobotu v 10.35 hodin.

Milan Kopp, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme