Na dopravu by mohlo jít příští rok o 6 miliard víc, říká ministr Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok vyjednal navýšení příspěvku do Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok o šest miliard korun z požadovaných deseti miliard. Ťok to řekl novinářům po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem. Jednání mají pokračovat po 12. srpnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dan Ťok, ministr dopravy

Dan Ťok, ministr dopravy | Foto: Filip Jandourek

Ministr dopravy byl v jednání o navýšení peněz pro svůj resort podle vlastních slov úspěšný pouze napůl.

„Z našeho požadavku zhruba deseti miliard do fondu dopravní infrastruktury jsme získali tři miliardy a možná i příslib dalších tří. Takže bychom dostali šest miliard bez prostředků pro kraje," řekl ČTK ministr.

Ministerstvo dopravy chce výrazně navýšit peníze na výstavbu železnic a silničních komunikací.

Suma 44 miliard korun ze státního rozpočtu, které Státnímu fondu dopravní infrastruktury na příští rok slibuje výhled schválený na konci loňského roku, zdaleka nestačí požadavkům investorských organizací.

Ťok už dříve prohlásil, že pokud rozpočet zůstane na nynějších číslech, bude muset resort vybírat mezi připravovanými stavbami, které bude možné začít stavět a které bude nutné kvůli nedostatku peněz odložit.

Zpožďování výstavby ale ohrožuje čerpání dotací z EU, které je vázáno na konkrétní časové období.

V letošním roce hospodaří Státní fond dopravní infrastruktury s 94,4 miliardy korun. Kromě peněz ze státního rozpočtu jsou jeho součástí i peníze z evropských dotací.

Podobně jako ve výhledu na příští rok směřovalo z národních zdrojů do rozpočtu fondu 44 miliard korun. Největší balík peněz fond letos uvolní na výstavbu a opravy silnic a dálnic, celkem schválený rozpočet počítá s částkou 46,6 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme