Na Doubravě a na horním toku Labe třetí stupeň

Třetí stupeň povodňové aktivity stále platí na Labi v Krkonoších v úseku mezi Špindlerovým Mlýnem a přehradou Les Království u Dvora Králové. A také na řece Doubravě na Kutnohorsku. Naopak řeky v Moravskoslezském kraji začínají klesat a situace se vrací do normálu. Stav bdělosti se týká některých úseků řeky Opavy, Lomnického a Černého potoka na Bruntálsku a řeky Odry v Bartošovicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé vyklízejí zaplavené sklepy a garáže a odstraňují spadané větvě. Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku zůstala po včerejší větrné smršti asi stovka lidí bez proudu. Energetici by ale měli závady do večera odstranit.

Také řeka Doubrava na Kutnohorsku, na které byl ráno vyhlášen třetí povodňový stupeň, by měla v těchto chvílích kulminovat. Nejhorší situace je v obcích Žleby a Vrdy, kde se voda vylila z břehů a zatopila několik sklepů a místní komunikace. Hasiči ale zatím nikoho neevakuovali, přesto mají pro všechny případy připraveny náhradní ubytovací prostory.

Záchranáři časně ráno znovu vyhlásili druhý povodňový stupeň na Bečvě na Přerovsku. Hladina tam opět přesáhla 4 a půl metru. Žádné zatopené domy nebo sklepy ale hasiči hlášeny nemají. Na ostatních tocích není vyhlášen žádný povodňový stav. Hasiči v kraji se stále ještě vypořádávají s následky včerejší bouře. Podle dispečera Povodí Moravy by se hladina Bečvy měla během dne ještě mírně zvednout. Na jiných místech Olomouckého kraje povodňové stupně už vyhlášeny nejsou.

V Moravskoslezském kraji se už situace stabilizovala a zbouřené hladiny řek pomalu opadávají. Stav bdělosti, tedy první stupeň povodňové aktivity, trvá na řece Opavě v Karlovicích, Krnově, v Opavě a v Děhylově. Vedle těchto oblastí je první stupeň na Lomnickém a Černém potoku na Bruntálsku a na řece Odře v Bartošovicích na Novojičínsku. Dopoledne vodohospodáři vyhlásili první stupeň také v Petrovicích na řece Petrůvce.

Některé dětské tábory musely být kvůli povodním evakuovány. Například včera evakuovali bruntálští hasiči tři dětské tábory v blízkosti řeky Moravice a dnes v noci musely opustit svůj tábor nedaleko Náchoda i nejmladší dětí Táborového klubu Hradečtí Lvi. Odvedeny byly ve dvě hodiny v noci a jak pro Český rozhlas uvedl hlavní vedoucí Jan Navrátil jejich přesun se obešel bez komplikací.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme