Na dvou místech už třetí stupně povodňové aktivity

Deštivé počasí dělá vrásky vodohospodářům na jihu a západě republiky. Největší problémy hlásí z Radbuzy, kde platí na dvou místech třetí stupeň - tedy stav ohrožení. Hladiny západočeských řek ale začaly klesat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

Deštivé počasí dělá vrásky vodohospodářům na jihu a západě republiky. Největší problémy hlásí z Radbuzy, kde platí na dvou místech třetí stupeň - tedy stav ohrožení. Podrobnosti telefonuje Hana Šnepová z Povodí Vltavy: "Došlo k vzestupu hladin na horních tocích v jižní části a na Šumavě. Z toho plyne, že na Radbuze v Tasnovicích je třetí stupeň, i když v současné době je už je v poklesu. Ve Staňkově je taky třetí stupeň, a ten stav je od rána setrvalý. Na Českém údolí je třetí stupeň, potom na Úhlavě, v Klatovech a ve Stěnovicích jsou druhé stupně podvodňové aktivity." Během dne by měly horní toky už klesat, naopak vzestup zaznamenají střední a dolní toky.

Českému rozhlasu potvrdila problémy na západě Čech Lenka Boříková z plzeňského meteorologického ústavu. "Vzhledem k meteorologické situaci by horní toky měly během dne poklesat, střední a dolní úseky těchto toků zaznamenají opětovné vzestupy hladin předpokládaným dosažením druhého až třetího stupně povodňové aktivity. Po manipulaci vodního díla České údolí může Berounka na Bílé hoře dosáhnout třetího stupně povodňové aktivity. Na zbývajících tocích v regionu budou zaznamenány slabé poklesy."

Druhý povodňový stupeň platí v Březí na Vltavě a v Písku na Otavě. Hladina obou řek ale už od včerejška klesá. Podle pracovnice hydrologické služby českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu dosáhla dvojky v noci Vltava i v Českých Budějovicích. Její hladina už ale také poklesla. Mírně ještě stoupají Lužnice a Nežárka.

Několikadenní déšť a následné povodně v severním a východním Rakousku si zřejmě vyžádaly první lidskou oběť. V Horních Rakousích totiž záchranáři zatím bezúspěšně pátrají po 69letém muži, který zmizel v zaplaveném území. Vážná situace je také v Dolních Rakousích v povodí Dunaje, kde byly evakuovány desítky domů. Situace se sice přes noc stabilizovala, ale vodohospodáři nevylučují možnost dalších záplav.

Markéta Kaclová, Jana Mertová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme