Na exposlance Wolfa, který se vyhýbá vězení, byl vydán evropský zatykač

Krajský soud v Ostravě vydal evropský zatykač na bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa. Informaci přinesla Česká televize. Wolf měl koncem ledna nastoupit šestiletý trest za dotační podvody. To ale neudělal a od té doby se skrývá. Zatykač nasvědčuje, že by se mohl skrývat v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec Petr Wolf na snímku z října 2012 | Zdroj: ČTK

„Mám jako utíkat? No tak půjdu do vězení,“ tak reagoval Petr Wolf, když si u soudu loni v říjnu vyslechl rozsudek, podle kterého jde na šest let do vězení. Pak si ale nepřebíral poštu a výzvu k nástupu do vězení se mu nepodařilo doručit ani prostřednictvím policie, která se o to také pokoušela několikrát.

Petr Wolf vystoupil v červnu 2008 z poslaneckého klubu ČSSD a začal jako nezařazený poslanec podporovat vládu Mirka Topolánka. Vzápětí oznámil, že se ho Jiří Paroubek pokusil při prezidentské volbě v únoru téhož roku vydírat.

Wolfovi prý tehdejší předseda ČSSD řekl, že když nepodpoří Jana Švejnara, zveřejní informace o údajných nesrovnalostech při čerpání dotace v jeho firmě. Paroubek pokus o vydírání popřel.

Daleko větší rozruch vyvolalo o rok později přiznání tehdejšího premiéra Mirka Topolánka, že požádal svého přítele Marka Dalíka, aby Wolfovi mediálně pomohl, protože Wolf je podle něj obětí honu na čarodějnice a štvanice. Dalík se pak sešel s reportérem České televize a údajně ho žádal, aby stáhl reportáž o vyšetřování Wolfa.

6. ledna 2009 rozhodla Poslanecká sněmovna o Wolfově vydání k trestnímu stíhání. „Víceméně jsem s tím počítal, budu se bránit. Jsem přesvědčen absolutně o své nevině, hrůza mě jímá z toho, jak pracují naše policejní orgány,“ komentoval rozhodnutí poslanců Wolf.

O tři roky později uznal ostravský krajský soud Petra Wolfa vinným za zneužití státní dotace ve výši 11 milionů korun a poslal ho do vězení na pět let. 16. října 2012 Wolfovi prodloužil Vrchní soud v Olomouci v odvolacím řízení původní pětiletý trest o rok. Zpřísnil také peněžitý trest z jednoho milionu a dvou set tisíc korun na šest milionů. Potrestaná byla i Wolfova manželka.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme