Na farmářské trhy chodí pro čerstvé suroviny už desetitisíce Čechů

Příjemný nákup kvalitních potravin. Tak mnoho lidí popisuje sobotní dopoledne na farmářských trzích. Pro čerstvé suroviny na ně chodí už desetitisíce Čechů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelené trhy na Kampě

Zelené trhy na Kampě | Foto: Anna Königsmarková | Zdroj: Český rozhlas

„Dávám přednost českým výrobkům a doufám, že to je kvalitní,“ vysvětluje žena v důchodovém věku ověšená taškami se zeleninou, ovocem a pečivem, co ji přivedlo na takzvané farmářské trhy.

Stejné nebo podobné motivy a také zmíněná důvěra zavedou každý týden ke stánkům drobných zemědělců desetitisíce Čechů.

Jen na pražském Vítězném náměstí organizátoři v den zahájení napočítali kolem sedmi tisíc lidí, kteří jsou ochotni připlatit si za potraviny z maloprodukce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jeden z farmářských trhů se byla podívat Zuzana Vlčková

„Za ta léta je už prověřeno a garantováno občanským sdružením, že si velmi dobře a poctivě hlídají, koho na trhy pustí,“ vyvrací Adam Halmuši z Prahy 6 - která s farmářskými trhy začala a úspěšně je zaštiťuje už čtyři roky - obavy, že nabízené zboží neodpovídá avizované kvalitě nebo původu.

A to je podle Pavla Šťastného největší a nejtěžší úkol pro něj a další pořadatele. Vyhledávat a zároveň kontrolovat. „Chceme, aby na trzích byli zejména původní výrobci, pěstitelé a zpracovatelé. V žádném případě nechceme, aby na trzích prodávali přeprodejci, takže farmáři komunikují přímo s nakupujícími, což je největší přínos farmářských trhů,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Nesrstová z PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců ve Víkendovém Radiožurnálu

A právě to, že na farmářských trzích je zboží s příběhem, tedy konkrétní lidé, kteří ho vypěstovali, vyrobili a kteří si s námi v rámci nákupu popovídají, vrací na česká náměstí něco zcela přirozeného. „Farmářské trhy navazují na tradici, která tady byla odjakživa. Kdekoliv na světě, kamkoliv přijedete, zemědělci, farmáři prodávají svoje zboží,“ uzavírá Pavel Šťastný.

Lidé by se podle Kateřiny Nesrstové z PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců měli vždy zeptat prodejce, odkud zelenina, ovoce nebo další výrobky pochází. „V momentě, kdy prodejce reaguje bez jakýchkoli problémů, tak vím, že o tom něco ví,“ podotýká Nesrstová. Pokud se navíc jedná o bioprodukci, měli by lidé vyžadovat certifikát.

V tuto chvíli si lidé mohou na trzích z české produkce koupit listový salát, ředkvičky nebo základní plodiny, které v současném období jsou. „Nečekejme široký sortiment, ale spíš něco skromného,“ dodává Nesrstová.

Zuzana Vlčková, Simona Bartošová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme