Na festivalu má světovou premiéru film režiséra Jakubiska Bathory

Světovou premiérou dnes žije filmový festival v Karlových Varech. Svůj film Bathory poprvé představí režisér Juraj Jakubisko. Zároveň převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juraj Jakubisko představil svůj fim Bathory, vyzpovídal ho František Lutonský. | Foto: Vladimír Kroc

Historický velkofilm, jehož příprava zabrala čtyři roky, označuje režisér za své nejtěžší dílo. Natočení snímku s rozpočtem 300 milionů korun finančně podpořilo několik evropských zemí.

Jde o příběh ze samého konce 16. století o hrdé a krásné hraběnce Báthoryové, jež proslula jako strašlivá Čachtická paní. Údajně se koupala v krvi zavražděných panen, aby si uchovala věčné mládí. Jak ale dodává Juraj Jakubisko, všechno mohlo být úplně jinak.

"Ty legendy se ukazují, že jsou jakýmsi básnickým obrazem a nejsou tou pravdou. Všechny souvislosti, které o ní víme a na kterých stavíme její obžalobu, jsou trochu jiné. Snažil jsem se v divákovi probudit pochybnosti a říct: Ano, možná že to bylo úplně jinak, že Alžběta Báthoryová byla nevinná," uvedl Jakubisko.

Režisér si tento film dal ke svým letošním sedmdesátinám. A diváky nabádá, aby se na něj šli podívat hned dvakrát - poprvé, aby zabývali příběhem, při druhém shlédnutí by měla zaujmout hudba a výprava, protože Jakubiskovy filmy vás vždy vynesou na vlny fantazie.

Na programu festivalu jsou dnes i další desítky projekcí. Hlavní mezinárodní porota, v jejímž čele je režisér Ivan Passer, dnes zhlédne dánský snímek nazvaný Ukrutně šťastni a italskou hořkou komedii s názvem Ranní ptáče dál doskáče.

Dnešní den karlovarského festivalu bude patřit také hlavní herecké hvězdě Robertu De Nirovi, který ozdobil již páteční slavnostní zahájení. De Niro bude v hotelu Thermal na tiskové konferenci odpovídat na otázky novinářů. Diváci si ale neužijí další americkou hvězdu Nicka Nolteho, který se omluvil ze světové premiéry svého filmu Nick Nolte: No exit. Projekci tak uvede režisér Thomas Thurman.

Martin Hromádka, Petr Benetka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme