Na financování politických stran bude možná dohlížet nový úřad, stát by měl 22 milionů

Vláda sice šetří, kde se dá, ale i v nynějším napjatém rozpočtu by se měly najít peníze na zvláštní úřad, který by dohlížel na financování stran. Za návrh zákona, který ve středu dostane na stůl vláda, se dnes postavily i nevládní protikorupční organizace, včetně Transparency International.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny (ilustr. obr.) | Foto: Miroslav Zimmer

„Jedná se o nezávislý úřad dohledu nad hospodařením politických stran. Je to úřad, který je svou nezávislostí obdobný NKÚ,“ vysvětlil ve večerních Ozvěnách dne projektový manažer Transparency International Radim Bureš.

Nová instituce by měla také hlídat dodržování regulace hospodaření stran, a pokud dojde k pochybení, mohla by - na rozdíl od Nejvyššího kontrolního úřadu - udělovat sankce až do výše 600 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl projektový manažer Transparency International Radim Bureš

Politizace nového kontrolního orgánu se Bureš nebojí.

„Praxe ukazuje, že i úřady, které byly postupně obsazovány na základě politické nominace, tak jejich vedoucí představitelé prokázali, že ve fungování ve svém úřadu jsou nezávislí," tvrdí.

Jako příklad uvedl ombudsmana Pavla Varvařovského, kterého prosadila ODS, nebo bývalého šéfa NKÚ Lubomíra Voleníka či jeho současného viceprezidenta Miloslava Kalu z ČSSD.

Podle Bureše je nový úřad potřeba, protože v Česku neexistuje regulace hospodaření politických subjektů a míra transparentnosti jejich financování je téměř nulová.

„Financování politických stran se obecně jeví v České republice jako velký problém. V souvislosti s řadou kauz, které v poslední době proběhly, se objevily signály – byť zatím neprověřené nebo nepotvrzené - že ty peníze mohly plynout do stranických kas,“ narážel na kauzu Davida Ratha nebo Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Úřad by prý měl stát asi 22 milionů. Podle Bureše ale potírání korupce něco stojí. Vynaložené prostředky by se tak měly vyplatit a také zvýšit důvěru občanů v politické strany.

Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme