Na Helfštýně v sobotu hradní bál

Na střední Moravě na hrade Helfštýně se v sobotu koná hradní bál. A pozveme vás i na "Bosonožský sudoval". Akce se koná v městě Brně, v části zvané právě Bosonohy. Je to už devátý ročník. Tento víkend je také poslední šancí navštívit prázdninový divadelní projekt Johannes doktor Faust.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční místem víkendových akcí na střední Moravě je hrad Helfštýn. Zítra si tam koná hradní bál. Kromě toho, že se nabízí jedinečná možnost pobývat na hradě v nočních hodinách, nebude chybět ani bohatý program. O něm nám víc řekla správkyně památky Marcela Kleckerová.

Těšit se můžete také na tradiční půlnoční ohňostroj. Ten je vidět ze širokého a dalekého okolí.

A nyní vás pozvu na "Bosonožský sudoval". Akce se koná v městě Brně, v části zvané právě Bosonohy. Je to už devátý ročník. A jak nám řekl starosta Petr Gabriel, je to tradiční závod ve válení pivních sudů do kopce.

Přihlásit se můžete ještě 10 minut před startem, který je zítra ve 14 hodin. O půl páté odpoledne se bude soutěžit také v Rudliádě - v závodu smíšených dvojic v jízdě na trakači. Celá akce se koná v Brně - Bosonohách, v areálu lesního hřiště u myslivecké chaty. Program tam bude celý víkend.

Tento víkend je poslední šancí navštívit prázdninový divadelní projekt Johannes doktor Faust. Divadlo Minor hraje představení až do neděle vždy od 21 hodin na nádvoří Novoměstské radnice v Praze. Stejný soubor - divadlo Minor hraje každý víkend v pražské Zoo dvě pohádky o zvířátkách - O hloupé žirafě a nezbedných pelikánech. Začátky jsou ve 12:45 a ve 14:15.

Třídenní festival romské hudby a tance Bašaviben začíná dnes na výstavišti v Plzni. Pořadatelé pozvali 40 kapel z~celé republiky a hrát a zpívat budou i dětské soubory. Součástí festivalu je i zítřejší velkolepý cikánský bál. Co do rozsahu, je Bašabiven největší přehlídkou rómské kultury v~západních Čechách. Dnešní večerní koncert zahájí v~19 hodin hudebník Vladimír Merta.

Už tento víkend bude náměstí v Úpici a jeho okolí patřit tradiční pouti. V parku u divadla řemeslníci připomenou, že pěkné věci lze dělat i bez pomoci nejmodernější techniky. K vidění bude ruční výroba proutěných věcí, dřevěných hraček, hrnčířský kruh i tkalcovský stav.

Velkolepá podívaná , setkání milovníků historie, vojenství, divadla a kultury středověku, to všechno se skrývá pod akcí nazvanou "Husité na hradu Rabí" . Pořádají ji Berounští měšťané spolu se Správou hradu Rabí. V týdnech mezi nimi diváci uvidí tržiště oživující nádvoří hradu s doprovodným programem o válečnictví před hradem. Podrobnosti přináší Jana Mertová.

Příjemnou neděli spojenou s výletem a také trochu duchovního opojení nabízí Letařovice u Českého Dubu na Liberecku. Pozítří se tam koná pouť, která začne v 11 hodin mší. Poprvé se otevřou také prostory tamního kostela svatého Jakuba. Jak nám řekla německá historička a předsedkyně Spolku svatého Jakuba Johanna von Herzogenberg, poprvé bude k vidění vzácný strop vyzdobený malbami z roku 1723.

Do Letařovic u Českého Dubu na Liberecku se vydejte tuto neděli. Osada leží v nad hlubokým údolím Mohelky, přítoku Jizery.

Rekonstrukce bitev patří určitě k oblíbeným cílům víkendových výletů. My u jednu takovou bitvu tady máme. Dojde k ní na Wotanburgu v Horním Vítkově u Chrastavy na Liberecku. A to zítra. Už v 10 hodin můžete navštívit středověký vojenský tábor, historické tržiště a také ukázky výcviku v dobách krizových tažení. Od 3 odpoledne pak dojde obléhání hradiště. Jeden z organizátorů Ladislav Tomič, nám řekl, že se tak dozvíme, jak vypadalo válečnictví koncem 12. století a počátkem 13. století.

Prázdniny sice brzy vstoupí do své druhé poloviny, ale v Telči teprve dnes večer začnou. "Prázdniny v Telči" sice budou trvat jenom čtrnáct dní, ale jejich program bude opravdu pestrý. Pozvánku na devatenáctý ročník akce připravil Petr Hladík, Český rozhlas Brno.

Tuto neděli se do Národního technického muzea v Praze na Letné sjedou zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu na setkání s Vámi posluchači. Od 15 hodin bude v kinosále muzea beseda s Petrem Voldánem, Pavlem Novákem a Milanem Fridrichem a Jaromírem Janevem. Vyloučena nejsou ani další překvapení a jistá je autogramiáda reportérů, která bude následovat po besedě.

Vývoj papírových platidel na českém území od 18. století do současnosti mapuje výstava v mázhauzu plzeňské radnice. Ojedinělá expozice představí kromě grafické podoby peněz i různé výtvarníky a rytce. Jen dodám, že papírové peníze zavedla v rakousko-uherské monarchii v roce 1762 císařovna Marie Terezie.

Mistrovství světa v takzvaném noxingu - přetlačování nosem - se bude konat v neděli na farmě herce Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku. Soutěž bude tvořit I. Valašskou olympiádu a po soutěžích v chytání much, házení flinty do žita a hře na pilu je to další recesistické klání.

Bohatou sbírku dámského, pánského i dětského prádla představuje ve své nové expozici skanzen Polabského národního divadla v Přerově nad Labem na Nymbursku. Prádlo je vystaveno chronologicky v 11 vitrínách. K nejstarším vystaveným předmětům patří ukázky různých typů korzetů, honzíků a drátěná krinolína.

Podmínky pro vodáky jsou s ohledem na nadbytek dešťů dobré. Zejména severomoravské řeky však vyžadují kvalitní výbavy a zkušenosti s velkou vodou. Více už Jaroslav Zvára.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme