Na hlasování o nedůvěře vládě v úterý ve sněmovně nedošlo

Poslanci zatím o nedůvěře vládě nehlasovali. Jednání po necelých šesti hodinách přerušili do středečního rána. Tehdy teprve rozhodnou, kdy se k tomuto bodu vrátí. Opozice chce mimo jiné vyčkat, zda se lidovecký šéf Jiří Čunek skutečně vrátí do vlády. Úterní část schůze zákonodárci zakončili ostrou slovní přestřelkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání sněmovny | Zdroj: ČTK

Vláda selhává ve všech ohledech a je kabinetem "řízené destrukce" - to hned v úvodu mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, na které se bude hlasovat o nedůvěře koaliční vládě, řekl předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. "Chtěl jsem být trochu netradiční a velkorysý a požádal jsem své poradce, aby se pokusili najít alespoň jednu jedinou oblast, o které by se dalo říci, že ji dnešní vláda zvládá lépe než my, sociální demokraté, v nedávné minulosti. Hledali, dlouze hledali, ale nenašli."

Opozice kritizuje vládní reformu veřejných financí, situaci ve zdravotnictví nebo plánovanou výstavbu amerického radaru v Česku. Naopak zástupci koalice obhajovali kroky k napravení stavu veřejných financí.

Premiér Mirek Topolánek ve sněmovně zdůraznil, že současná koaliční vláda plní své programové prohlášení a podařilo se jí prosadit skoro vše, co chtěla. "Přistupuji k tomu jako k možnosti trochu bilancovat ani ne ještě roční působení této vlády s důvěrou, po těžkém martyriu minulého roku při sestavování jakékoliv vlády."

Sněmovna se opět sejde ve středu ráno a do diskuse jsou přihlášeni ještě další zákonodárci. Není tedy jasné, kdy k hlasování o nedůvěře vládě dojde.

K tomu, aby opozice sesadila vládu premiéra Mirka Topolánka, potřebuje minimálně 101 hlasů ve sněmovně. ČSSD společně s komunisty ale tuto sílu nemá, musel by se k ní přidat některý z koaličních poslanců nebo bývalí členové klubu sociální demokracie Miloš Melčák a Michal Pohanka. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje. Hlasování o nedůvěře vládě zažilo Česko už dříve. Zatím v něm žádná vláda ještě nepadla.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme