Na horách jsou až metr a půl vysoké závěje

Z pozdního léta se počasí během dne změnilo na zimní. Meteorologové varují před vytrvalým sněžením, tvorbou závějí a sněhových jazyků. Na horách na severu České republiky může napadnout až sedmdesát centimetrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horské pláně | Foto: Jan Rosenauer

"V nadmořské výšce nad tisíc metrů je pětadvacet centimetrů sněhu a teploty se pohybují kolem mínus pěti stupňů," upřesňuje náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Díky sněžení a silnému větru se ale místy tvoří vysoké závěje, které dosahují až sto padesáti centimetrů. "Pokud by se někdo na hřebenové túře dostal do nesnází, bude to komplikace i pro nás," připouští Klepš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš mluvil o situaci na horách.

Podle něj už sníh na hřebenech letos zůstane. Nicméně v lyžařských střediscích se nejspíše ještě roztaje. Podle Klepše je ale každopádně říjnové sněžení spíše výjimkou.

"Málokdy se stává, že sněží takto brzo. Většinou až tak v polovině listopadu," dodává náčelník Horské služby.

Pozor na sněhové jazyky

Ve středu meteorologové očekávají zataženo až oblačno, na většině území občas déšť nebo smíšené srážky, nad čtyři sta metrů opět sněžení, na severovýchodě i v nižších polohách a někde i vydatnější.

Nejvyšší teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem mínus 3. Bude velmi větrno, severozápadní vítr bude mít místy v nárazech rychlost 70, na horách na severu až 110 kilometrů za hodin. Meteorologové proto varují před sněhovými jazyky a závějemi.

Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme