Na horách se stále lyžuje, sněhu ale ubývá

Sněhu na našich horách vinou teplého jarního počasí viditelně ubývá. Dosavadní zásoby sněhu ve většině horských lyžařských center vydrží maximálně deset až čtrnáct dnů. Teplé jarní počasí tak komplikuje život nejen vyznavačům zimních sportů, ale například i horské službě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na horách | Foto: Alexandra Mlejnková

Za posledních 14 dnů ubylo například na sjezdovkch šumavského Špičáku téměř metr sněhu. Současný stav - 60 centimetrů - však stále ještě zaručuje dobré lyžování. "Nejvíce se bojíme deště", říkají provozovatelé vleků. Déšť by totiž tání sněhu ještě více urychlil. "Naše transportní prostředky, a to sněžní skutry, musíme převážet až ke sněhu, pokud dojde k nějakému úrazu v terénu", popisuje situaci v našich nejvyšších horách náčelník Krkonošské horské služby Adolf Klepš. Teplé počasí a těžký mokrý sníh mimo jiné zvyšují lavinové nebezpečí.

Provozovatelé zimních center teď počítají, jak dlouho ještě zásoby sněhu vydrží. "My máme zásoby takové, že kdyby do toho výrazně nepršelo a bylo vyloženě jenom teplé počasí, tak ještě minimálně 14 dní to udržíme. Na sjezdovkách je minimálně 80-90 centimetrů sněhu", konstatuje Stanislav Havel z Říček v Orlických horách.

Pokud se do té doby do hor nevrátí mrazy a sněžení, sezona by tak zřejmě musela skončit. Na tuto variantu ale raději nechce ani pomyslet manažer Svazu provozovatelů lanovek a vleků Vít Moudrý. "Byla by to katastrofa pro investice, které se budou realizovat v letošním roce, a samozřejmě podle mého názoru by došlo k výraznému odlivu návštěvníků celých českých hor".

Jaroslav Zvára, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme