Na horách sněží. Náledí a sníh mohou řidiče překvapit i v nižších polohách

Sníh a ledovka může překvapit řidiče prakticky ve všech krajích. Do terénu museli už v noci vyrazit silničáři na Trutnovsku. Od čtvrté hodiny protahují okolí Horní Malé Úpy a Pece pod Sněžkou, kde napadlo několik centimetrů sněhu. Ten má přibývat i během dne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silničáři mají na mnoha místech České republiky plnou pohotovost. | Zdroj: ČTK

„V současné chvíli je na Trutnovsku, ve Vrchlabí a Dvoře Králové nad Labem dohromady deset sypačů v pohotovosti. Určitě bych do hor doporučoval zimní pneumatiky,“ říká ředitel trutnovské Správy a údržby silnic Milan Baxa.

V Peci pod Sněžkou ještě ve čtyři hodiny ráno padal sníh s deštěm, od sedmé hodině už jen sněží. Sníh se drží i na silnicích. Nejvíce sněhu je na trase Temný Důl-Pomezní boudy.

Na hlavní trase od Hradce Králové do Trutnova, leží sníh za obcí Kocbeře. Problém mají řidiči, kteří ještě nemají zimní obutí. Těm cestování komplikuje uježdění sníh, který namrzá. Nákladní auta jen těžko vyjíždí některá stoupání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Krkonoších sleduje reportér Martin Pařízek

Sníh zaskočil kamiony v horských oblastech na severu Čech. Silnice v Harrachově ve směru k bývalému hraničnímu přechodu je zasněžená a pro kamiony téměř nesjízdná.

Kluzká silnice je například v obcích Svor na Českolipsku a také v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku. Kopec Šebr mezi Cvikovem a Rumburkem je nesjízdný pro kamiony.

V Maršovicích na Jablonecku skončilo osobní auto na boku mimo silnici. Dopravní nehoda zablokovala jeden jízdní pruh silnice u Kamenického Šenova na Českolipsku. Střetli se tu dvě osobní auta s nákladním.

D8 je na německé straně neprůjezdná

Dálnice D8 na hranicích s Německem je směrem na Drážďany neprůjezdná. Na německé straně likvidují několik nehod. Policisté odklání dopravu – osobní auta na Petroviče a nákladní na Děčín. Objížďky jsou kvůli sněhu špatně sjízdné a tvoří se tam kolony.

Řada motoristů nemá přezuté zimní pneumatiky, které zákon vyžaduje až od 1. listopadu.

Sníh komplikuje dopravu nejen na horách, ale i ve městech

Číst článek

Zima dorazila i do Plzeňského kraje. Sníh padá na Tachovsku, Domažlicku i v Plzni. Od noci na severním Plzeňsku napadlo až osm centimetrů sněhu. Sypači tam vyjely hned po šesté hodině ráno. Podle Jany Kašparové ze Správy a údržby silnic Kralovice se sypou jen nebezpečné úseky:

„Zima pro nás oficiálně začíná až 1. listopadu a protože ještě dojíždí letní práce, tak nejsou přestavěny úplně všechny sypače. Nejhorší situaci máme na Manětínsku, Kralovicku a Bezvěrovsku. Jedná se o sníh s deštěm, přimrzá to, to znamená, že hrozí ledovka.“

Vítr a sníh láme stromy v Libereckém kraji

Číst článek

První výjezd mají za sebou i silničáři v Jeseníkách, kde sníh poprášil vrcholky. Podle Ludvíka Kapusty ze Správy a údržby silnic v Šumperku jsou všechny úseky sjízdné:

„Na vozovkách v okrese Šumperk-Jeseník leží v nejvyšších polohách na Červenohorském sedle slabá vrstva kaše v délce tak 200 až 300 metrů. Jinak jsou vozovky holé a mokré. Silničáři vyjížděli na silnice v devět hodin večer a prováděli posyp kopců.“

Dnes a zítra musí řidiči počítat se sněhem, tvorbou sněhových jazyků a náledím na řadě míst. Meteorologové předpovídají náledí především na večerní a noční hodiny.

Na horách bude silný vítr v nárazech dosahovat až 90 kilometrů v hodině.

Jílková, Eva Malá, Michaela Vydrová, Ondřej Vaňura, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme