Na horách spousta sněhu - Jeseníky hrozí lavinami

Zatímco sníh a mrazivé počasí trápí silničáře a řidiče, milovníci zimních sportů vyrážejí na hory. Na nejvyšších českých horách leží kolem metru sněhu a běžkařské tratě i sjezdovky jsou upravené. Jen v Jeseníkách bylo vyhlášeno lavinové nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžařský vlek | Foto: Jan Rosenauer

Čerstvý sníh, teplota dva stupně pod bodem mrazu, občas vykukující sluníčko a upravené sjezdovky uvítají každého, kdo se po vánočním hodování vydá do našich nejvyšších hor. Ve všech centrech Krkonoš jsou v provozu všechna zařízení. Lyžování je stále bez větších front. Na příjezdových komunikacích do Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžku nebo Harachova je cítit zvýšený provoz automobilů, silnice jsou ale v dobrém stavu.

Výrazné oteplení a mírná obleva se nijak nedotkla oblasti Krušných hor, kde se teploty pohybují 4 stupně pod bodem mrazu. Jak potvrzuje člen Horské služby na Božím Daru Jiří Brlík, naopak připadl ještě další sníh."Na Klínovci je 145 cm sněhu, z toho 10 cm nového, na Božím Daru je 100 cm sněhu, z toho 5 nového. Silnice po Boží Dar je průjezdná, během dvou hodin by měla být průjezdná silnice na Klínovec, jen co silničáři spraví frézu. Stopy jsou upravené, vleky v provozu."

Dobré podmínky na lyžování nabízí dnes milovníkům zimních sportů Vysočina. Na své si přijdou především běžkaři. Pro sjezdaře jsou podle naší spolupracovnice Věry Pavlasové upraveny všechny vleky. Všechny oblíbené trasy mají od včerejška najetou stopu, a tak se vyznavači lyžování na běžkách mohou vydat na Frišavu, Tři studně a další oblíbená místa. Uzavřeny jsou dnes tratě v areálu skicentra u Nového města na Moravě, kde se jedou tradiční Štěpánské závody.

Akutní lavinové nebezpečí bylo vyhlášeno v nejvyšších moravskoslezských horách Jesenících. Na jejich svazích se kvůli silnému větru a sněžení vytvořily nebezpečné nánosy sněhu. Nebezpečí lavin hrozí zejména v Malém a Velkém Kotli, Červené hoře a Kralickém sněžníku. Na vrcholcích Jeseníků leží kolem jednoho metru sněhu. Kvůli nepříznivému počasí a malé návštěvnosti ale většina vleků stála.

Markéta Kaclová, Jana Mertová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme