Na hory přišla zima a sníh

Další příděl sněhu napadal v noci na mnoha místech v republice. Zatímco na horách se už těší na lyžování, sníh a námraza dělají starosti řidičům. Havárie dvou kamionů a následně tří osobních aut ve směru na Brno za Humpolcem dokonce zastavila na hodinu a půl dálnici D1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená silnice na Šumavě | Zdroj: ČTK

Příroda nadělila ve vyšších partiích Libereckého kraje okolo pěti až deseti centimetrů nového sněhu. Rychlostní komunikace jsou po chemickém ošetření mokré. Silničáři žádají řidiče, aby řízení věnovali větší pozornost.

Pavel Jirsa z Horské služby ve Špindlerově Mlýně Českému rozhlasu potvrdil, že na některých místech Krkonoš se už sněhová pokrývka vyšplhala až na dvacet centimetrů.

"Nahoře na hřebenech na Labské boudě je dvacet centimetrů, dnes napadlo šest centimetrů nového sněhu. Dole ve Špindlerově Mlýně v lyžařském areálu je 12 centimetrů, přes noc napadly tři centimetry nového sněhu." Ve Skiareálu Špindlerův Mlýn plánují otevřít sezónu už o tomto víkendu.

Místní sněhové přeháňky hlásí i jižní Čechy. Tamní silničáři doporučují větší opatrnost, zejména ve vyšších polohách. Například silnice z Volar do Chlumu na Prachaticku, kde se nesolí, je podle nich sjízdná jen se zimní výbavou.

Na Vysočině byla dopravní situace podobná. První sníh zaskočil řidiče hlavně na Havlíčskobrodsku. Provoz doprovázely kolony a lidé přicházeli do práce se zpožděním. Situace se částečně zlepšila, ale ve vyšších polohách stále leží vrstva uježděného sněhu a silničáři vyzývají řidiče k maximální opatrnosti.

Sníh zůstává ležet i na cestách ve vyšších partiích Krušných hor. Ranní až centimetrová vrstva sněhu ale během dne po chemickém posypu téměř určitě odtaje. Ve Zlínském kraji sněžení už na většině míst ustalo, srážky jsou jen na Kroměřížsku.

Meteorologové očekávají sněhové přeháňky dnes, v noci i zítra. V horských oblastech může být sněžení trvalejší a teploty zůstanou pod nulou.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Milan Brunclík, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme