Na Hradě se loučili poslední vojáci základní služby
Osm desítek vybraných vojáků se dnes na Pražském hradě symbolicky rozloučilo se základní vojenskou službou. Zastupují poslední skupinu "záklaďáků", která opustí armádu do Vánoc. Pak začne v Česku fungovat plně profesionální armáda.
Zástupce vojáků ke slavnostnímu rozloučení vybrali velitelé ze 69 vojenských útvarů z celé země. Na Hradě jim ministr obrany Karel Kühnl předal pamětní plaketu a náramkové hodinky značky Citizen. Následovalo setkání se zástupci vojska včetně náčelníka generálního štábu Pavla Štefky.
"Uzavíráme historické období," prohlásil Kühnl. Uvedl, že mladí muži s výjimkou prvních let samostatné republiky do armády s nadšením většinou neodcházeli. Proto podle něj patří posledním vojákům dík, zvlášť, když v poslední době bylo snadné se vojenské službě vyhnout.
Dohromady nyní slouží v armádě necelých 1900 vojáků základní služby, z nichž většina nastoupila 30. března. Poslední hromadné pravidelné odvody se konaly letos v dubnu a květnu proto, aby byl dokončen odvod všech branců narozených v roce 1985. Tito odvedenci již ale u vojska nesloužili.
Od ledna příštího roku už budou v armádě sloužit výhradně profesionálové. "Naše dnešní obranné úkoly vyžadují profesionální armádu s dlouhodobým výcvikem a výchovou vojáků, kteří dlouhodobě zůstávají v armádě, protože se musí zejména naučit ovládat špičkovou techniku. A to při zachování základní vojenské služby prostě není možní," vysvětlil Kühnl.
Zatímco tedy základní vojenská služba bude od příštího roku zrušena, branná povinnost zůstane zachována. Podléhat jí budou občané mezi 18 a 60 lety. Význam ale tato povinnost začne mít až v případě ohrožení svrchovanosti, územní celistvosti nebo demokratických základů České republiky.
Všeobecná branná povinnost platila na území České republiky 140 let. Do roku 1912 museli vojáci sloužit tři roky, za první republiky rok a půl až dva roky. Dvouletá služba platila i za komunistického režimu. Po listopadu 1989 se vojna postupně zkrátila na jeden rok.