Na Hradě vlají dva husitské prapory. Budou tam až do výročí Husovy smrti

Na Pražském hradě ode dneška vlají dva husitské prapory. Vyvěšené byly u příležitosti výročí 600 let od smrti náboženského reformátora Jana Husa a zůstanou tam měsíc – do státního svátku 6. července.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Husitské prapory na Pražském hradě připomínají 600 let od smrti Jana Husa

Husitské prapory na Pražském hradě připomínají 600 let od smrti Jana Husa | Foto: Jaroslav Gavenda

Prapory jsou červené a mají uprostřed zlaté kalichy. Slavnostní ceremoniál, při kterém byly vyvěšeny, se konal na třetím nádvoří Pražského hradu a trval asi půl hodiny.

V rámci akce zazněl třeba husitský chorál Ktož sú boží bojovníci a se svým projevem vystoupil také prezident Miloš Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyvěšení husitských praporů na Pražském hradě okomentoval historik Martin Nodl

„Po devadesáti letech bude na Hradě opět vztyčen prapor s husitským kalichem, před devadesáti lety tak učinil prezident osvoboditel Tomáš Garrigue Masaryk,“ připomněl Zeman událost z roku 1925.

Masarykovo gesto tehdy v Československu i v zahraničí vyvolalo pozdvižení včetně nevole ze strany Vatikánu. Od té doby se pohled na Husa změnil. Změnu pohledu katolické církve dokazuje i účast plzeňského biskupa Františka Radkovského na dnešním ceremoniálu.

Vyvíjí se i pohled historiků se posunul.„Dneska se hlavně, myslím, většina historiků dívá na Husa jako na veřejného intelektuála, který měl tu odvahu zasáhnout do soudobých společenských poměrů nejenom v církvi, ale i v celé společnosti a přicházel s nějakými řešeními té krizové situace,“ podotkl historik Martin Nodl.

Ten dnešní vyvěšení praporů nepovažuje až tak za připomínku událostí z 15. století. „Myslím, že je to spíš takové symbolické připomenutí masarykovství v nás, než že by to bylo nějaké připomenutí husitů nebo Jana Husa,“ dodal Nodl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyvěšení husitských praporů na Hradě a Husově odkazu mluvil patriarcha Československé církve husitské Tomáš Butta

Patriarcha Československé církve husitské Tomáš Butta považuje vyvěšení praporů za významný čin. „Protože tak je připomenuto, že patříme k určitým národním a státním tradicím,“ poznamenal.

Butta význam aktu jako připomínky Husova výročí neumenšuje. A nemusí podle něj jít jen o připomínku Husovy smrti 6. července.

„Podle legendy je datum Husova narození právě 5. června, je to dokonce napsáno na Husově domku v Husinci, ale to je samozřejmě legenda, protože to narození je otázkou – jak rok, tak měsíc nebo den,“ uvedl Butta.

„Současně i 5. června před 600 lety došlo k prvnímu takovému veřejnému slyšení Jan Husa, respektive spíše k výslechu, takže tady je určitá symbolika toho data,“ dodal.

Husitské prapory na Pražském hradě připomínají 600 let od smrti Jana Husa (snímek ze slavnostního ceremoniálu) | Foto: Jaroslav Gavenda

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme