Na hranicích byla zmírněna opatření proti slintavce

Ústřední nákazová komise zmírnila některá preventivní opatření proti rozšíření slintavky a kulhavky. Na hranicích od půlnoci skončila dezinfekce vozidel a osob přijíždějících ze států Evropské unie. Naopak v platnosti stále zůstavají opatření na našich letištích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak po jednání nákazové komise informoval ministr zemědělství Jan Fencl, veterináři také ponechali v platnosti zákaz dovozu a tranzitu zvířat ze zemí Evropské unie. Pokud jde o další rizikové komodity, ty se nadále nesmějí dovážet pouze z těch států, kde se onemocnění vyskytlo.

Pokud by se situace zhoršila a nákaza by se objevila v některém ze sousedních států, jsou veterináři podle svého šéfa Josefa Holejšovského schopni okamžitě zareagovat.

Kvůli šířící se epidemii prodloužil veterinární výbor Evropské komise o další měsíc embargo uplatňované vůči Velké Británii. Počet ohnisek nákazy na ostrovech už překročil tisícovku, když jen ve středu jich přibylo dalších 28. Londýnská vláda přislíbila rozšíření pomoci domácím zemědělcům a živnostníkům postiženým epidemií. Podle našeho spolupracovníka Milana Kocourka budou do dvou dnů připraveny podrobnosti garantovaných půjček a dalších opatření. Hlavní vědecký poradce britského kabinetu v boji proti nákaze mezitím oznámil, že postup vlády začíná vykazovat výsledky. Úřady proto přestaly uvažovat o očkování zvířat.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme