Na hranicích byla zmírněna opatření proti slintavce

Ústřední nákazová komise zmírnila některá preventivní opatření proti rozšíření slintavky a kulhavky. Na hranicích od půlnoci skončila dezinfekce vozidel a osob přijíždějících ze států Evropské unie. Naopak v platnosti stále zůstavají opatření na našich letištích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak po jednání nákazové komise informoval ministr zemědělství Jan Fencl, veterináři také ponechali v platnosti zákaz dovozu a tranzitu zvířat ze zemí Evropské unie. Pokud jde o další rizikové komodity, ty se nadále nesmějí dovážet pouze z těch států, kde se onemocnění vyskytlo.

Pokud by se situace zhoršila a nákaza by se objevila v některém ze sousedních států, jsou veterináři podle svého šéfa Josefa Holejšovského schopni okamžitě zareagovat.

Kvůli šířící se epidemii prodloužil veterinární výbor Evropské komise o další měsíc embargo uplatňované vůči Velké Británii. Počet ohnisek nákazy na ostrovech už překročil tisícovku, když jen ve středu jich přibylo dalších 28. Londýnská vláda přislíbila rozšíření pomoci domácím zemědělcům a živnostníkům postiženým epidemií. Podle našeho spolupracovníka Milana Kocourka budou do dvou dnů připraveny podrobnosti garantovaných půjček a dalších opatření. Hlavní vědecký poradce britského kabinetu v boji proti nákaze mezitím oznámil, že postup vlády začíná vykazovat výsledky. Úřady proto přestaly uvažovat o očkování zvířat.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme