Na hranicích se aplikují přísná opatření proti slintavce a kulhavce
Od čtvrteční půlnoci platí na silničních a železničních hraničních přechodech s Českou republikou mimořádná hygienická opatření proti slintavce a kulhavce. Dezinfekce se týká všech aut a osob přijíždějících ze zemí Evropské unie a z Polska.
Cestující musejí zároveň odevzdávat potraviny, určené pro vlastní potřebu. Další opatření začne platit v pátek, kdy bude uzavřeno téměř 70 turistických hraničních přechodů. Podle šéfa státní veterinární správy Josefa Holejšovského se jedná o poslední krok, který Česká republika kvůli tomuto virovému onemocnění přijala.
Ministerstvo zahraničí očekává zavedení přísných bezpečnostních opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky na všech hranicích v Evropské unii. Způsob kontrol se stále mění a tak by turisté měli zvážit, s jakými potravinami se vydávají na cestu. Jak nám řekla ředitelka tiskového odboru ministerstva Irena Krasnická, konkrétní informace by lidé měli žádat na zastupitelských úřadech příslušných států v Praze.
Čeští občané se nemusejí obávat zabavení potravin při cestě do Německa a Rakouska. Českému rozhlasu to řekli pracovníci obou velvyslanectví. Podle generálního ředitelství cel měla přitom právě německá ambasáda zakázat dovážet potravin k našim západním sousedům. Tuto informaci ale mluvčí německého velvyslanectví Lorenc Bárt popírá
Jak se cestující smiřují s tím, že kvůli prevenci před epidemií slintavky a kulhavky musejí odevzdat dovezené potraviny, popsal Českému rozhlasu jeden z celníků na hraničním přechodu Hřensko na Děčínsku. Někteří lidé podle něj dovezenou svačinu raději přímo na hranici snědí, aby ji nemuseli zahodit.
Bezpečnostní opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky způsobují zpožďování vlaků na hraničních přechodech. O mimořádných veterinárních opatřeních by cestující měli být informováni ještě před příjezdem do přechodové stanice. Podle mluvčí Českých drah Martiny Rouskové je potřeba počítat zhruba s 15 minutovými prodlevami.