Na hrdinský čin Jana Palacha se bude vzpomínat v Mělníku i v Praze

Studenta Jana Palacha si lidé připomenou v Mělníku i v Praze na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, kde Palach studoval. Právě dnes je tomu totiž 42 let, co mladík zemřel na následky těžkých popálenin. K sebeupálení o tři dny dříve v Praze se student Jan Palach rozhodl na protest proti vstupu varšavských vojsk do Československa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Palach

Jan Palach | Foto: Literární noviny | Zdroj: AFP

Ve tři hodiny odpoledne v Jungmanových sadech v Mělníku proběhne pietní vzpomínka nazvaná pocta Janu Palachovi. Zúčastní se jí hlavní představitelé města, státu a také velvyslanci z Maďarska a Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na podrobnosti pietního aktu i na to, jakým způsobem vnímají dnešní studenti čin Jana Palacha, se ptala Eva Nachmilnerová organizátorů celé akce, studenta bohemistiky Michala Ježka a spoluautora sborníku Jan Palach ´69 Patrika Eichlera

V Mělníku Jana Palach v roce 1966 maturoval tehdy na Střední všeobecně vzdělávací škole, dnešním gymnáziu. Na hrdinský čin se vzpomínalo už v sobotu ve Všetatech, kde se Jan Palach narodil. Na vzpomínkové akci se sešlo asi 150 účastníků.

V souvislosti s pietní akcí Pocta Janu Palachovi bude v Mělníku v době od 14.50 hodin do 16 hodin úplně uzavřená Tyršova ulice mezi Domem bytové kultury a Základní školou Jungmannovy sady.

Jana Palacha si lidé připomenou třemi akcemi i v Praze. „První začíná v 17 hodin v hlavní budově Filosofické fakulty na Náměstí Jana Palacha poslechem rozhlasového dokumentu Marka Janáče Můj bratr Jan. Zhruba v 18. 20 by měl být před budovou pietní akt. Třetí akce začíná v 19 hodin v kostele sv. Tomáše na Malé Straně. Bude to mše svatá za Jana Palacha a bude ji sloužit biskup Václav Malý,“ řekl Radiožurnálu člen studentské rady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Michal Ježek.

V kostele sv. Tomáše se konala i mše v roce 1969 po smrti Jana Palacha.

„Pro nás je Jan Palach zajímavý třeba proto, že ukazuje, jak odvážně může člověk vstoupit do veřejného prostoru a akcentovat tam určité hodnoty. Myslíme si, že právě dnes je tento moment aktuální. Lidé mají problém občas vstoupit do veřejného prostoru, ve kterém jsou se spoustou věcí nespokojení. Jan Palach je někým, kdo nás upozorňuje, že bychom tu odvahu měli někde brát a že bychom měli být pozorní, citliví a vnímaví ke společenskému dění a měli bychom být schopni zdůraznit, o jaké hodnoty nám vlastně jde,“ uvedl Ježek.

„To, co by mělo se jménem Jana Palacha přinejmenším zaznít, jsou především jména dvou jeho následovníků, Jana Zajíce, který se upálil 25. února také na Václavském náměstí v Praze a Evžena Plocka, který se upálil o několik týdnů později v Jihlavě. Oba se upálili z politických důvodů, stejně jako Palach. Jejich motivace byla altruistická a výše jejich oběti byla obdobná, jako oběť Palachova, která je dnes nejznámější. Jména Zajíce a Plocka by neměla zapadnout,“ dodal spoluautor sborníku Jan Palach ´69 Patrik Eichler.

Zuzana Filípková, Jana Huzilová, Eva Nachmilnerová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme