Na hřebenech Krkonoš dosahoval vítr dvousetkilometrové rychlosti

Silný vítr stále fouká ne hřebenech Krkonoš. V noci na dnešek polská meteorologická stanice naměřila dokonce náraz větru o rychlosti přesahující 200 kilometrů za hodinu. Kvůli špatnému počasí se v Krkonoších ztratilo několik lidí a na polské straně hor zasypala lavina dva turisty. Škody způsobené silným větrem jsou hlášeny i z dalších zemí Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silný vítr | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Tomáš Popelka z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové uvedl, že v Krkokonoších síly orkánu vítr dosahuje i v tuto chvíli.

"Na Sněžce fouká 40 metrů, takže to je nějakých 166 kilometrů za hadinu. Na Labské boudě je průměrná rychlost kolem 20 až 22 metrů a nárazy se pohybují mezi 29 až 32 metry. Takže těch 29 je 104 kilometrů a 30 je 108 kilometrů za hodinu," přiblížil Popelka.

Kvůli špatnému počasí se v Krkonoších ztratilo několik lidí. Na hřebenech zabloudila dopoledne skupinka žen. Na polské straně Krkonoš zase dopoledne lavina spadla na dva turisty. Dnes již druhá. Poprvé záchranáři vyhrabali muže za pomoci psů.

Kolem 13. hodiny se zřítila nad Karpačí další lavina. V tuto chvíli už přibyli na služebnu polského Gopru k jednomu polskému lavinovému psu i tři čeští psovodi a do Karpače míří členové horské služby ze Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou a ze Strážného. Bude-li třeba, pak se přidají i z dalších okrsků - z Černého Dolu a z Benecka. Přesnější informace o rozsahu laviny v tuto chvíli nejsou.

Mohutný vítr odstřihl na několik hodin desítky domácností v Libereckém kraji. "Odběratelé proudu napojení na 32 trafostanic v oblasti obce Václavice, Frýdlantu a části Chrastavy. Příčinou poruchy bylo vlivem povětrnostních podmínek ulomený izolátor," upřesnil mluvčí ČEZu pro Severní Čechy Ota Schnepp.

Silný vítr řádí i v dalších zemích Evropy

Vichřice řádila také v Polsku a Rakousku, kde způsobila na mnoha místech hmotné škody a narušila dopravu i dodávky elektřiny. Víkendová bilance mimo jiné zahrnuje jednoho mrtvého a několik zraněných. V řadě míst po celém Polsku strhal vítr elektrické vedení a 15 tisíc lidí se ocitlo bez proudu.

Značné škody napáchala vichřice o rychlosti až 130 kilometrů za hodinu také v různých částech Rakouska. Nejvíce postižena byla Jižní dálnice A2 vedoucí z Vídně do Slovinska a Itálie. Na Slovensku způsobila vichřice škody zejména na horách ve Vysokých Tatrách. V mnoha lyžařských střediscích byl zastaven provoz lanovek, zvýšilo se i lavinové nebezpečí. Meteorologové varují, že večer vítr zesílí.

Eliška Pilařová, Ivana Bernáthová, Ladislav Pařízek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme