Na inauguraci se chystá 600 pozvaných hostů i tisícovka Zemanových příznivců

Česká republika bude mít po deseti letech nového prezidenta. Ve Vladislavském sále Pražského hradu zítra složí před poslanci a senátory prezidentský slib Miloš Zeman. Vlastní ceremoniál bude trvat jen dvě hodiny, ale přípravy na něj zabraly času podstatně víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální zkouška na inauguraci prezidenta na Pražském hradě | Zdroj: ČTK

Na inauguraci Miloše Zemana by mělo dorazit 626 hostů. Mezi nimi by měl být i končící prezident Václav Klaus, pak také zástupci státní správy a diplomatického sboru.

Podstatná část programu inaugurace prezidenta republiky bude na bedrech Hradu, svojí část ale musí obstarat i parlament.

Přehrát

00:00 / 00:00

Program inaugurace nového prezidenta přiblížila redaktorka Věra Masopustová

Co konkrétně je na Poslanecké sněmovně, popsala její předsedkyně Miroslava Němcová z ODS.

„Protokol Poslanecké sněmovny s protokolem Hradu velmi úzce spolupracuje, protože celý den se dá rozfázovat na několik částí. Nás, mě se dominantně a zásadně týká pouze svolání společné schůze Sněmovny a Senátu do Vladislavského sálu k tomu, aby mohl prezident složit slib. To je od deseti do 10.50.“

Policie žádá řidiče, aby se kvůli inauguraci

Číst článek

Miroslava Němcová připomněla, že při inauguraci Miloše Zemana bude mít premiéru jedna ústavní novinka.

Zasedací pořádek
V čele Vladislavského sálu bude sedět vedení Senátu a sněmovny a vláda. Proti nim budou sedět poslanci a senátoři, kteří budou mít rezervovaná místa na jméno. Před nimi budou v čestné řadě sedět Miloš Zeman s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou, Václav Klaus s manželkou Livií, vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s chotí. V dalších blocích za nimi zasednou velvyslanci a ostatní hosté, například europoslanci, hejtmani, primátoři a zástupci církvi.

„Slib prezidenta nebude skládán do rukou předsedy sněmovny, ale do rukou předsedy Senátu. To je jedna ze změn vyplývajících ze změny ústavy, kdy poté, co Senátu byla odňata volba prezidenta, neb došlo k přímé volbě, jsme jim museli alespoň něco dát,“ vysvětlila s nadsázkou.

Po složení prezidentského slibu je naplánována první vojenská přehlídka na třetím nádvoří Pražského hradu. Ve čtvrt na dvanáct nový prezident položí květiny k ostatkům svatého Václava v katedrále svatého Víta.

O půl hodiny později má uctít památku prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí a setkat se krátce s přítomnými občany.

Mezi nimi bude i téměř tisícovka členů Strany práv občanů Zemanovců a jejích sympatizantů, které z každého kraje republiky přivezou na Pražský hrad zhruba dvě desítky autobusů.

Inaugurace poprvé na velkoplošných obrazovkách

Pak čeká nového prezidenta oběd s vysokými ústavními činiteli. Pokud vás zajímá, jestli bude u příležitosti inaugurace Miloše Zemana nějaká veselice i v podhradí, tak nebude. Potvrdil to předseda SPOZ Vratislav Mynář.

„My jsme po dohodě s Hradem zajistili občerstvení, kde čaj a nealkoholické nápoje budou zadarmo, kdyby byla nepřízeň počasí. Ale o věci typu párek nebo klobása jsme se postarali, aby to bylo za lidové ceny. To bude samozřejmě na každém z nich, kdo si koupí nějaký ten párek.“

S párkem nebo bez párku, lidé budou moci inauguraci Miloše Zemana sledovat v historii prezidentské volby poprvé i na velkoplošných obrazovkách. Ty budou na třetím nádvoří Hradu a na Hradčanském náměstí.

Průběh inaugurace nového prezidenta budeme sledovat na našem webu v online reportáži.

Inaugurační den prezidenta Miloše Zemana | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme