Na inkluzivní vzdělávání není systém připravený, upozorňují zástupci učitelů

Česko není podle Učitelského profesního sdružení připravené na takzvané inkluzivní vzdělávání. Společnou výuku zdravých a handicapovaných dětí plánuje od září zavést ministerstvo školství. Novinka ale vyvolala emotivní diskuze. Nesouhlasí s ní i prezident Miloš Zeman.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída

Školní třída | Foto: stock exchange

„Já nevím, jak může ministerstvo školství slibovat speciální pedagogy. Kde je asi tak od prvního září nabere? Kde vystudují? To je úplně nesmyslné,“ řekl mluvčí Učitelského profesního sdružení Zdeněk Sotolář.

„Poradny si to taky představují tak, že napíšou žákovi, že má nárok na dyslektický kroužek, ale kde my ho máme vzít? Kdo ho bude organizovat, platit, vést?“ dodal.

Se zaváděnou změnou nesouhlasí ani prezident Miloš Zeman. Inkluze podle něj skončí jako nezdařený experiment.

Další postup chtějí zástupci učitelů, psychologů nebo speciálních pedagogů probrat na dopoledním setkání Inkluze 2016.

Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD obavy kritiků odmítá. Nová pravidla podle ní automaticky nepošlou do běžných tříd všechny žáky, ale jen ty, u kterých to pomůže.

Kvůli kritice úřad také rozhodl, že školy dostanou na zavedení společné výuky všech dětí bez ohledu na jejich postižení, sociální situaci nebo příslušnost k menšině dvouleté přechodné období.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme