Na internetu bude zveřejněn seznam lidí, o které se zajímala StB

Ještě dnes odpoledne, případně zítra, by měly být na stránkách Svazky.cz dostupné seznamy lidí, o které měla zájem někdejší Státní bezpečnost. Radiožurnálu to potvrdil bývalý disident Stanislav Penc, který se rozhodl databáze zpřístupnit. Zveřejnil je proto, že to zatím neudělal Ústav pro studium totalitních režimů. Podle Pence si ústav vybírá jen mediálně vděčné kauzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice počítače

Klávesnice počítače | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

To, že se někdo na seznamu objeví, podle Pence nijak nehovoří o jeho eventuelní vině nebo nevině: "Je to jenom záznam zločinecké organizace, kde je třeba posoudit kontext, další zdroje a materiály, které případně k tomu konkrétnímu člověku vedou. Naším záměrem bylo, aby nikdo v téhle zemi nemohl být vydíratelný za to, co dělal před dvaceti a více lety."

Seznam by měl obsahovat na sto tisíc jmen. V databázi by měli být lidé, kteří spolupracovali s StB jako agenti. Záznam tam bude ale i o důvěrnících, kandidátech agenta i o prověřovaných osobách.

"Bude to asi nejúplnější seznam ze všech, které kdy byly zveřejněny. Dává lidem možnost zjistit, o které lidi měla Státní bezpečnost zájem. Nezjistí z toho ale jestli ti lidé byli agenti nebo jestli je sledovali a šlo o nepřátele režimu. To člověk zjistí až po studiu jednotlivých svazků, který má k dispozici právě Ústav pro výzkum totalitních režimů," uvedl bývalý disident.

Stanislav Penc získal databáze v elektronické podobě od prvního šéfa slovenského Ústavu paměti národa Jána Langoše.

Přečtěte si také:
Šéf UniCredit Bank a České bankovní asociace Kunert spolupracoval s StB
V Polsku prověří důchody bývalých příslušníků státní bezpečnosti
Polský prezident brání Ústav národní paměti
Bývalým příslušníkům polské STB razantně zkrátili důchody
V širším vedení ČSSD působí příslušnice komunistické rozvědky
Slovensko: Historici odhalili zničení stovek dokumentů komunistické kontrarozvědky
Spisovatel Kundera popřel, že by v 50. letech udal komunistické policii člověka

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme