Na internetu najdete seznamy členů československé rozvědky

Pád berlínské zdi měl zásadní vliv i na události v Československu, ke kterým se v listopadu 1989 schylovalo. Ústav pro studium totalitních režimů u příležitosti tohoto významného data připravil ke zveřejnění nové údaje o tajných službách a například také videoukázky z potlačování protestů v roce 1989.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav například zveřejní seznam kádrových příslušníků Hlavní správy rozvědky. "U těch lidí, u kterých se to podařilo dohledat, zveřejníme fotografie a personální karty příslušníků I. správy rozvědky. Jsou to jmenné seznamy lidí, kteří pracovali pro komunistickou rozvědku k 17. listopadu 1989, a to jak na území tehdejšího Československa, tak na území zahraničních států," popisuje mluvčí ústavu Jiří Reichl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odtajněných seznamech mluvil v poledních Ozvěnách dne mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl.

Na webových stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů lidé mohou najít jmenovité obsazení jednotlivých rezidentů v zahraničí. Seznamy ale nejsou kompletní, z 1026 lidí na stránkách najdete záznamy 985 osob.

"Nějaká jména jsme nedostali v rámci bezpečnostních opatření od útvaru pro zahraniční styky a informace. Některá jména tam sice jsou, ale nejsou tam fotografie a personální karty, protože se je nepodařilo dohledat. Zveřejnili jsme i seznam příslušníků druhé správy, což byla kontrarozvědka. Tam ta práce byla o mnoho lehčí, příslušníci první správy totiž používali konspirační, krycí jména, takže nebylo zcela jednoduché je dohledat."

V seznamu členů komunistické rozvědky, který dnes zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů, se objevilo i jméno současného náměstka ministra vnitra a bývalého šéfa Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse. Z jeho osobní karty lze zjistit, že vystupoval pod krycím jménem Pražan a byl starším referentem.

Úkolem Hlavní správa rozvědky, I. správa SNB bylo získávat legálně i ilegálně informace a pracovat na úkolech, které dostávali z Československa. "Tito lidé působili jako diplomaté na zahraničních ambasádách zahraničí. Získávali informace z otevřených, neutajených, ale i speciálních zdrojů jako byli například někteří pracovníci, které naverbovali," vysvětluje Reichl.

Jaroslav Beránek, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme