Na jednání vlády o mandátu pro summit EU o Gruzii prezident nepřijde

Otevřený mandát bez hodnotících soudů chce mít vláda na mimořádném summitu Evropské Unie. Ten svolal francouzský prezident Nicolas Sarkozy poté, co Ruská federace vyhrála krátké ozbrojené střetnutí s Gruzií. Zatímco vrcholná schůzka unijních politiků se bude konat příští týden, čeští ministři budou o stanovisku vládní koalice k situaci na Kavkaze jednat už dnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Prezident Václav Klaus se s vládní koalicí v postojích v otázce války v Gruzii neshoduje a jednání se nechce zúčastnit. Premiér Mirek Topolánek připomíná, že zatímco vláda za vojenský vpád do Gruzie odsuzuje Moskvu, Václav Klaus viní z vyprovokování ozbrojeného konfliktu prozápadní vládu v Tbilisi: "Exekutiva je sjednocena. Za zahraniční politiku v této zemi je odpovědný ministr zahraničí. A mně u vyjádření Václava Klause chybí dimenze ruského podílu na celém konfliktu, nesdílím jeho názor," poznamenal Topolánek.

Pro jednání mimořádného summitu EU svolaného francouzským prezidentem Sarkozym poté, co Ruská federace vyhrála krátké ozbrojené střetnutí s Gruzií, chce česká vláda ve středu dohodnout "otevřenější mandát bez hodnotících soudů".

Vrcholná schůzka unijních politiků se bude konat v pondělí, země EU na ní mají projednat budoucnost vztahů Unie a Ruska a také pomoc pro Gruzii. Ruskou invazi do Gruzie již ostře odsoudilo NATO, načež vztahy aliančních spojenců a Moskvy ochladly. Moskva v úterý uznala nezávislost dvou gruzínských provincií Jižní Osetie a Abcházie.

Západ zesiluje kritiku Moskvy

Britský ministr zahraničí David Miliband dnes navštíví Ukrajinu. S tamní vládou a mezinárodními přestaviteli chce podle svých slov jednat o vytvoření široké koalice proti "ruské agresi" v Gruzii. Spojné státy, Severoatlantická aliance a evropské země předtím odsoudily krok Kremlu jako nepřijatelný a vyzvaly Moskvu, aby respektovala gruzínskou územní celistvost.

Ruský krok vyvolal v zahraničí bouři nevole. Moskva ale trvá na tom, že uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie bylo jedinou možností, jak zabránit údajné gruzínské "genocidě" separatistů. Rusko podle prezidenta Dmitrije Medveděva nestojí o novou studenou válku, byť připustil, že taková možnost při současném zhoršování vztahů se západem není vyloučena. Jednotky ruské armády stále okupují části gruzínského území, kam je Kreml vyslal v reakci na gruzínský postup v Jižní Osetii.

Zástupci Ruska a NATO dnes budou jednat v Bruselu o formě další spolupráce, kterou se Moskva - jak už včera informoval velvyslanec při alianci Dmitrij Rogozin - rozhodla výrazně omezit.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme