Na jihu Čech opět prší, meteorologové hrozí záplavami

Meteorologové varují: řeky se znovu vylijí z břehů. Na území České republiky totiž přichází déšť z Rakouska a vydatné srážky zřejmě opět zvednou hladiny rozvodněných řek až do výše, kdy je vyhlašován stav ohrožení. Nebezpečí platí hlavně pro jižní Čechy, které se ještě nevzpamatovaly z mohutné povodně v polovině tohoto týdne. Podle odborníků může být nová vlna záplav ještě ničivější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Pršet začalo odpoledne v Novohradských horách a v okolí Lipna. Podle Jaroslava Hüntermüllera z Českého hydrometeorologického ústavu přijdou nejvydatnější srážky během večera a zítřka. "Déšť bude poměrně intenzivní, předpokládáme, že na území jižních Čech naprší kolem 80 litrů na metr čtvereční. Nejvíc by mělo napršet právě v Novohradských horách a také na Šumavě, kde úhrny srážek mohou dosáhnout až sta milimetrů," řekl Radiožurnálu. Podobně vydatně pršelo i v úterý, po kterém postihly především jižní Čechy největší záplavy letošního roku.

Přívalové deště mohou udeřit na celém území, vedle obyvatel Jihočeského kraje by se na něj měli připravit v Jihomoravském a Zlínském kraji, lidé na Vysočině a v jižní polovině Plzeňského a Pardubického kraje. "Obyvatelé by se měli připravit na to, že by voda mohla být poměrně velká a na všech tocích by v průběhu zítřka mohly hladiny dosáhnout až stupně ohrožení," varoval Hüntermüller. Srážky může doprovázet i nárazový vítr, který hrozí vyvracením podmáčených stromů.

Toky v oblastech postižených záplavami se v neděli postupně vracely do svých koryt. Stav ohrožení platí už jen na Malši v Roudném pod přehradou Římov. Na Labi v Ústí byl třetí povodňový stupeň odvolán po poledni. Hladina řeky totiž opustila šestimetrovou hranici. Nejvýše vyšplhala v sobotu ve 20 hodin, kdy přesáhla 640 centimetrů, podle pracovníků povodí Labem protékala jednoletá voda.

Předpověď na pondělní ráno je ale podle informací ze střekovského zdymalda 610 centimetrů, třetí povodňový stupeň tedy bude zřejmě znovu vyhlášen. Návrat k normálu záleží na tom, jak bude odpouštět vltavská kaskáda. Průtok se včera snížil kvůli uzavření dvou nádrží o 220 centimetrů krychlových na 900. Ještě ve středu přitom tekla voda v Ústí rychlostí 80 metrů krychlových za sekundu.

Řeka letos už počtvrté zaplavila Přístavní ulici pod Benešovým mostem, která je součástí hlavního silničního tahu Praha - Ústí - Děčín. Pod vodou se ocitla i komunikace z Děčína do místní části Dolní Žleb. Mezi oběma břehy nejezdí ani říční převoz, který se navíc utrhl z nosného lana. Jedinou možností pro Dolnožlebské tak zůstává spojení po železnici. Už od pátečního večera je zastavena plavba po Labi od Střekova až po státní hranici. V Ústí výška hladiny průměrně dosahuje asi dvou metrů. Vůbec nejvyšší stav tam zaznamenali v roce 1845 - hladina tam tehdy přesáhla 12 metrů.

Pokud by se v noci na pondělí naplnily pesimistické předpoklady meteorologů, mohla by Prahu ohrozit stoletá voda. Kvůli naplnění přehrad vltavské kaskády a vodou nasycené půdě by záplavy zřejmě dosáhly daleko větších rozměrů než minulý týden. Už teď jsou totiž vodní díla plná až po okraj, vodohospodáři je stále odpouštějí, ale pokud se objeví druhá vlna povodní, kaskáda ji už nebude moci zachytit.

Zatím v Praze platí druhý stupeň povodňové aktivity, vodohospodáři očekávají, že noc bude klidná. Jak Českému rozhlasu řekl Luboš Feldi z krizového štábu hlavního města, Vltavou během dne protékalo 1080 metrů krychlových za sekundu při výšce hladiny 243 centimetrů. Maxima hladina Vltavy v metropoli dosáhla v pátek dopoledne, kdy se korytem řeky valilo 1500 metrů krychlových vody za vteřinu.

Hasiči a policisté pod Slapskou přehradou vyzývají chataře v Hradišťku, Davli a Štěchovicích v okrese Praha - západ, aby se připravili na evakuaci pro případ, že by vodohospodáři kvůli předpokládanému zvýšení hladiny Vltavy na jihu Čech museli razantněji vypustit přehrady na vltavské kaskádě. Chataři pod Slapskou přehradou se mají kvůli připravit k evakuaci. Hasiči a policisté informují rekreanty v Hradišťku, Davli a Štěchovicích v okrese Praha - západ.

Kvůli opětovnému vzestupu hladiny nepospíchá město s úklidem smetí, které řeka od čtvrtka přinesla. Přesto už pražské technické služby zlikvidovaly nánosy v ulicích Roztocké a Podbabské v Praze 6. Odpad a bahno zmizely také z míst pod Lahovickým mostem na jihu Prahy ve směru od Radotína do centra. Jak Radiožurnálu potvrdil mluvčí pražského magistrátu Martin Kupka, voda už nepůsobí žádné větší dopravní komplikace.

Jihočeši ještě zdaleka nezacelili rány po čtvrteční katastrofě, ktera vytopila několik set domů a už se v očekávání nových dešťů mobilizují povodňové štáby. Hasiči neustále uvolňují říční koryta od splaveného dřeva a dalšího materiálu, aby případná nová povodňová vlna neměla překážky v cestě. Lidé podél řeky staví očekávané vodě do cesty zátarasy z pytlů naplněných pískem. Zasedala také povodňová komise Českých Budějovic.

Vodohospodáři hlásí, že jednotlivé vodní nádrže zatím vypouštějí množství vody, které nepřináší aktuální nebezpečí pro města a obce v jejich okolí. Přehrada Lipno hlásí průtok 60 metrů krychlových za vteřinu, stejné množství vypouští i z Římova. Husinecká vodní nádrž se pohybuje na maximálním neškodném odtoku, což je 15 kubíků za vteřinu. Také hladina třeboňského rybníku Svět jde dolů, i přesto se stále vypouští maximální množství vody a některé části Třeboně jsou tak pod vodou. Voda zalila zámecké sady, park a Tyršův stadion. Rybník Rožmberk ještě nedosáhl maxima, včera se však projevila zpětná vlna, která donutila evakuovat část Staré Hlíny. Vojáci evakuovali obyvatele čtyř domů a zachraňovali jejich majetek.

Daniel Kopecký, Marika Táborská, Martin Hromádka, Tomáš Rákos, Michal Pelc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme