Předvolební námluvy: TOP 09 angažuje sedm tváří od Bursíka. Spolupracuje i ODS s Valentou či lidovci a STAN

TOP 09 a Liberálně ekologická strana (LES) oficiálně oznámily spolupráci pro nadcházející sněmovní volby. Vybraní lidé partaje pod vedením exministra životního prostředí Martina Bursíka budou na kandidátce TOP 09. Sám Bursík ale kandidovat nebude.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politici jednají o volební spolupráci | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Na kandidátce TOP 09 se objeví sedm členů Liberálně ekologické strany. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska se jeho strana vždy věnovala ochraně životního prostředí. „Navíc s námi sdílí společné hodnoty v ochraně parlamentní liberální demokracie a v zahraničně politickém směřování České republiky,“ řekl Radiožurnálu Kalousek.

Hlavní tváří LES bude její místopředsedkyně a režisérka Olga Sommerová. Na pražské kandidátce TOP 09 zaujme šesté místo. „Abych byla jednou z těch sil, která bude bránit tomu, abychom ztratili svoje demokratické směřování, abychom zůstali součástí západu,“ vysvětlila, proč se chce dostat do sněmovny.

Sám předseda LES Martin Bursík kandidovat nebude. S TOP 09 chce spolupracovat na přípravě ekologického programu.

Tisková konference TOP 09 a LES. Zleva: bývalá ministryni pro lidská práva Džamila Stehlíková, první místopředsedkyně LES Olga Sommerová, předseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera, předseda Liberálně ekologické strany (LES) Martin Bursík, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

KDU-ČSL + STAN

Lidovci se Starosty podepsali koaliční smlouvu 12. dubna tohoto roku. Kandidátem na premiéra bude předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Tato koalice bude muset pro vstup do Poslanecké sněmovny získat ve volbách přes 10 procent hlasů.

STEM: volby by vyhrálo ANO před komunisty a ČSSD. Lidovci se Starosty by se do sněmovny nedostali

Číst článek

Podle posledních volebních průzkumů se ale koalici nedaří. Podle pondělní průzkum agentury STEM, podle kterého by lidovce volilo 6,7 procenta voličů a STAN 1,9. Průzkum ale uvádí obě strany zvlášť, a ne jako koalici. Samostatně by pětiprocentní hranici přesáhli tedy jen lidovci. Nabízí se tak varianta, že by lidovci koalici se STAN rozpustili a do voleb šli samostatně, to se ale zatím nechystá.

 „My si průběžně vyhodnocujeme zveřejňované průzkumy, děláme si vlastní průzkumy, nesledujeme jenom konkrétní čísla, ale zajímají nás hlavně trendy a to, jak naši voliči reagují na různé situace v politice, které se v posledních týdnech vyskytly. Ten čas do podání kandidátky je. Určitě jsme zodpovědní, určitě nechceme, aby hlasy voličů jakýmkoliv způsobem propadly, uvědomujeme si rizika, výhody i nevýhody koalice,“ potvrdil v pondělí Radiožurnálu šéf STAN Petr Gazdík

15. srpna budou muset totiž strany odevzdat kandidátky, do té doby se tedy mohou rozmyslet. Čtvrteční Lidové noviny sice mají titulek „Špičky lidovců couvají z koalice se Starosty", ale třeba deník E15 píše: „Naše spojenectví je pevné, tvrdí Bělobrádek i Gazdík“.

ODS + Strana soukromníků

Už nějakou dobu je jasné, že ODS půjde do voleb společně se Stranou soukromníků. Na kandidátkách ODS se představí 300 lidí, z toho 40 jich dodala právě Strana soukromníků. Kandidovat budou ve všech krajích.

ODS se spojila se Soukromníky. Do voleb půjdou společně

Číst článek

Její místopředseda Ladislav Linka zhruba před měsícem popsal, s čím chtějí do voleb jít a jak spolupráce s ODS vypadá. „Myslím, že ta spolupráce je dobrá. V této spolupráci nechceme být nijak pasivní a budeme zde samozřejmě prezentovat vlastní názory, které třeba v oblastech živnostenského života jsou ještě silnější než názory ODS. Například chceme jednoznačně zrušit EET, snížit administrativu,“ řekl Linka.

Za občanské demokraty bude kandidovat zároveň řada nestraníků. „Jsou tam lidé nejrůznějších profesí, vzdělání, nejrůznějšího věku. Z hlediska nějakých čísel mohu říct, že nejmladší kandidát má 24, nejstarší kandidát má 76 let. Kandidujeme společně se Stranou soukromníků. Ti naši kandidátku doplňují svými 40 kandidáty,“ říká předseda ODS Petr Fiala, který bude volebním lídrem v Jihomoravském kraji.

Podle ODS spolupráce zabrání tříštění sil na pravicové scéně a posílí pozici obou stran do voleb. Strany budou v předvolební kampani vystupovat pod názvem ODS s podporou Soukromníků. Samotná ODS má podle posledního průzkumu STEM 9,1 procenta hlasů.

Václav Štefan, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme