Na Karla Čapka zavzpomínali jeho obdivovatelé

Příznivci Karla Čapka se i letos sešli na pražském Vyšehradě. Zavzpomínali na významného českého spisovatele a novináře, který - mimo jiné - dal světu slovo robot. Karel Čapek zemřel o Vánocích v roce 1938. Jeho dílo se stále vydává a čte doslova ve všech zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Čapek

Karel Čapek odpočívá spolu s dalšími osobnostmi na vyšehradském Slavíně. Tohle místo mu právem náleží, protože byl vůbec nejvýznamnějším meziválečným spisovatelem a novinářem.

"Já myslím, že každý, kdo Čapka ´absolvoval´, tou literaturou, že musí být do jisté míry člověkem se svědomím, který velice zvažuje, když má udělat něco špatného, nebo to třeba i udělat musí," připomíná publicista Jiří Ješ.

Protiválečné romány a hry, které byly aktuální v předvečer druhé světové války, patří k Čapkovým nejvýznamnějším dílům. Přestože jsou v povinné literatuře na středních školách, není jednoduché vše pochopit.

"Čapkovo dílo, jak to publicistické, tak i prozaické, může plně pochopit jenom člověk po třicítce, kdy už má některé osobní i společenské zkušenosti," přiznává předseda Společnosti bratří Čapků Josef Protiva.

Zároveň se ale neobává, že by tradice vánočních setkání na Vyšehradě měla skončit. Do Společnosti se totiž začínají hlásit mladí - už jich je celá pětina.

Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme