Na Karla Čapka zavzpomínali jeho obdivovatelé
Příznivci Karla Čapka se i letos sešli na pražském Vyšehradě. Zavzpomínali na významného českého spisovatele a novináře, který - mimo jiné - dal světu slovo robot. Karel Čapek zemřel o Vánocích v roce 1938. Jeho dílo se stále vydává a čte doslova ve všech zemích.
Karel Čapek odpočívá spolu s dalšími osobnostmi na vyšehradském Slavíně. Tohle místo mu právem náleží, protože byl vůbec nejvýznamnějším meziválečným spisovatelem a novinářem.
"Já myslím, že každý, kdo Čapka ´absolvoval´, tou literaturou, že musí být do jisté míry člověkem se svědomím, který velice zvažuje, když má udělat něco špatného, nebo to třeba i udělat musí," připomíná publicista Jiří Ješ.
Protiválečné romány a hry, které byly aktuální v předvečer druhé světové války, patří k Čapkovým nejvýznamnějším dílům. Přestože jsou v povinné literatuře na středních školách, není jednoduché vše pochopit.
"Čapkovo dílo, jak to publicistické, tak i prozaické, může plně pochopit jenom člověk po třicítce, kdy už má některé osobní i společenské zkušenosti," přiznává předseda Společnosti bratří Čapků Josef Protiva.
Zároveň se ale neobává, že by tradice vánočních setkání na Vyšehradě měla skončit. Do Společnosti se totiž začínají hlásit mladí - už jich je celá pětina.