Na karlovarském filmovém festivalu vyhrál film Anděl u moře

Velkou cenu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus získal belgicko-kanadský režiséra Frédérica Dumonta "Anděl u moře". Celovečerní debut belgického režiséra vypráví osud dvanáctiletého Louise, který s mladším bratrem a rodiči žije v osamělém domku v Maroku. Otec rodiny trpí těžkou neléčenou maniodepresí a Louis je vystavený kruté zkoušce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Film Anděl u moře získal hned dvě ceny - za nejlepší mužský herecký výkon a režii

Film Anděl u moře získal hned dvě ceny - za nejlepší mužský herecký výkon a režii | Foto: Tomáš Adamec

K dramatu se režisér Frédéric Dumont inspiroval ve vlastní rodině, něco podobného zažil v dětství se svým otcem. O svém díle řekl: "Film vznikal v kooprodukci, což bylo dost komplikované. Točilo se v Belgii, Kanadě, Maroku. Technici, herci a vůbec všichni, kdo se na výrobě filmu podíleli, byli čtyř národností. Natáčení přesto probíhalo výborně a na každý pád jsme velmi spokojeni s výsledkem."

Režisér Frédéric Dumont ještě dodal: "Příběh zůstal takový, jak byl napsán, od počátku stejný. Je to příběh, který diváky rozruší, který je dost složitý, který jde až na dřeň."

Vítězný film "Anděl u moře" získal s Křišťálovým globem i částku 30.000 dolarů (asi 560.000 korun).

Přehrát

00:00 / 00:00

Moderátor Marek Eben vyhlašuje vítěze, režisér Frédéric Dumont děkuje

Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii získal americký divadelní a filmový herec, režisér a producent John Malkovich. Na závěrečném večeru ho převzal od prezidenta karlovarského festivalu Jiřího Bartošky.

John Malkovich přebírá cenu z ruk prezidenta festivalu Jiřího Bartošky | Foto: Tomáš Adamec

Jako nejlepšího režiséra vyhodnotila porota Němce Andrease Dresena, který v Karlových Varech soutěžil s komedií "Whisky a vodka". Cenu za nejlepší herecký výkon si odváží dánská herečka Paprika Steenová za roli ve snímku "Potlesk". Porota také ocenila hned dva muže - herce: Oliviera Gourmeta za roli ve filmu "Anděl u moře" a Paula Giamattiho, který ztvárnil sám sebe v komedii "Duše Paula Giamattiho".

Podrobné informace o Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech najdete na speciálním webu FILMŽURNÁL.

Další festivalové poroty, ty nestatutární, také rozdaly svá ocenění. Z Karlových Varů si je odvezou tvůrci z velkého množství zemí - z evropských to jsou filmaři z Belgie, Dánska, Chorvatska, Irska, Ruska a Srbska, mimo Evropu získali některá ocenění tvůrci z Argentiny, Íránu, Jižní Koreje, Kanady a Spojených států amerických.

Zvláštní ocenění dostala velká zahraniční hvězda, španělský herec a režisér Antonio Banderas. Na projekci své režijní prvotiny "Letní déšť" převzal od Jiřího Bartošky cenu prezidenta karlovarského festivalu.

S koncem karlovarského festivalu startuje v Praze přehlídka některých snímků z jeho programu. V kinech Aero a Světozor potrvá až do 22. července.

Přečtěte si také:
Karlovarský filmový festival končí, večer se rozdají ceny
Na filmy z karlovarského festivalu můžete jít do pražského kina Aero
Jan Švankmajer dostal v Karlových Varech Křišťálový glóbus
Antonio Banderas v Karlových Varech představil svůj nový film
John Malkovich diskutoval s diváky na filmovém festivalu v Karlových Varech
Do Karlových Varů dorazil John Malkovich
Čtvrtý den na filmovém festivalu v Karlových Varech
Na MFF v Karlových Varech se naplno rozbíhají filmové projekce
Začal filmový festival v Karlových Varech. První ocenění získala Eva Zaoralová

Půjdete do kina na film, oceněný na festivalu v Karlových Varech? Hlasujte v naší anketě!

Vojtěch Berger, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme