Na karvinském koupališti došlo včera k úniku chemických látek

Jeden dospělý člověk a šest dětí v nemocnici. To je výsledek včerejšího úniku nebezpečných látek v prostorách letního koupaliště v Karviné. Pracovník strojovny tam omylem přilil do zásobníku s kyselinou sírovou chlor. Následovala chemická reakce a únik obou látek do prostor městského koupaliště. Kvůli nebezpečné směsi v ovzduší museli hasiči evakuovat zhruba tisícovku návštěvníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči zasahují na koupališti v Karviné | Zdroj: ČTK

Podle mluvčího hasičů Petra Fastera došlo k havárii zřejmě chybou obsluhy. "Pravděpodobně obsluha nalila chlor do zásobníku určeného pro kyselinu sírovou. Došlo k nečekané reakci těchto dvou látek a k vývinu jedovatého plynu. Lidé cítili štiplavou látku, došlo k lehké otravě té obsluhy a musela jí být poskytnuta lékařská pomoc. Hasiči poté preventivně evakuovali celé koupaliště," potvrdil Českému rozhlasu Faster.

Záchranáři v protichemických oblecích proudem vody zředili agresivní sloučeninu a okolí skrápěli. Obsah zásobníku pak přečerpali do sběrného kanálu. Kromě obsluhy bazénu ošetřili v karvinské nemocnici podle informací Českého rozhlasu i šest dětí, které byly propuštěny do domácího léčení až dnes ráno.

Podle provozovatelů koupaliště došlo k záměně jedné látky, která byla od výrobce špatně označená. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení a bude prověřovat, zda byly chemikálie řádně označeny, uloženy a další okolnosti. Vedení koupaliště chce zpřísnit postup při přejímání zásilek chemikálií tak, aby k podobnému omylu už nedošlo.

Obyvatelé Karviné tento incident od dnešní návštěvy koupaliště neodradil, potvrzuje to i pracovnice plovárny: "Já tu od rána beru jenom telefony. Máme normálně otevřeno od 9 do 19 hodin. Vše je odstraněno, nic nebezpečného už tu není. Voda je v pohodě, má 27 stupňů."

Ivana Šuláková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme