Na Klause vystřelil muž z plastové pistole. Prezidentovi se nic nestalo, odjel ale do ÚVN

Při dnešním otvírání mostu v Chrastavě přiložil muž plastovou pistoli k boku prezidenta Václava Klause a stiskl spoušť. Prezidenta nezranil, policie muže zadržela a odvezla. Klaus nicméně odpoledne odjel na vyšetření do pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku vpravo) z plastové pistole | Zdroj: ČTK

„Když pan prezident procházel mezi občany, tak jeden, pravděpodobně psychicky narušený člověk, dětskou pistolkou na antiperle narušil atmosféru. Byl to člověk, který svými verbálními i neverbálními projevy působil, že skutečně není psychicky v pořádku, je mi ho spíš líto,“ řekl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Výstřely zněly jako lupnutí a ani ochranka v první chvíli nezaregistrovala, že má prezident u boku zbraň. Šestadvacetiletý útočník z Liberce, asi 170 centimetrů vysoký, se vmísil do davu a nebyl ničím nápadný. Snad pouze tím, že byl od hlavy k patě oblečený do maskáčů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler komentuje incident v Chrastavě

Ihned po výstřelech muž v klidu odešel až na tři sta metrů vzdálené chrastavské náměstí, kde ho zpacifikovali městští strážníci společně se státní policií. Útočník prohlásil, že to udělal proto, že politici neposlouchají, jsou slepí a hluší k lidem a že to byla jediná možnost, jak na to upozornit.

„Šestadvacetiletý muž je v režimu zadržení. V současné době je na obvodním oddělení v Chrastavě,“ řekla bez dalších podrobností mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Útoku na Klause měla zabránit ochranka. Zřejmě selhala, říká odborník

Číst článek

Zabránit incidentu se podle Eichlera nedalo. „Mohlo to udělat jakékoli malé dítě,“ podotkl. Prezident nechtěl událost příliš komentovat, řekl jen, že jsou lidé blázniví. Po události zůstal dál místě a diskutoval jak s lidmi, tak s místními politiky. „Poté pan prezident v klidu odjel,“ doplnil Eichler.

Události by nepřikládal větší váhu, než má. „S panem prezidentem jsme zde otevírali secesní most, který byl stržen povodněmi v roce 2010. Na toto otevření, možná i díky návštěvě pana prezidenta, se sešlo na 2 tisíce lidí,“ dodal hejtman. Bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor ale řekl, že chybovala prezidentova ochranka. Podobného názoru je i odborník na terorismus Marian Brzybohatý.

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž z plastové pistole (na snímku) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Informace, které jsou, jsou zatím zprostředkované, takže závěry nejde udělat. Ale v každém případě, pokud došlo k danému incidentu tak, jak je popsán na internetu, tak se jedná o selhání ochranného systému, který má zabezpečovat bezpečí prezidenta,“ řekl Brzybohatý.

Mluvčí hradu Radim Ochvat v podvečer uvedl, že Klaus odjel na vyšetření do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze. Ošetřující lékař později potvrdil lehké zranění na ruce.

Případem se už zabývá policejní prezidium a chce postup policistů prověřit. Zásah policie a ochranky prověří také Generální inspekce bezpečnostních sborů. Politici jednoznačně útok na prezidenta Václava Klause odsoudili.

V Chrastavě mají znovu most, který před dvěma lety strhla povodeň

Číst článek

Eva Malá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme