Na Klínovci shořela stanice sedačkové lanovky

Horní stanici sedačkové lanovky z Jáchymova na Klínovec v noci na dnešek vážně poškodil požár. Hasičům se oheň podařilo zlikvidovat až ráno. Škoda se odhaduje asi na čtyři miliony korun. Není jisté, zda se podaří před nadcházející zimní sezónou lanovku znovu zprovoznit, což by pocítili především lyžaři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klínovec | Foto: Klínovec.net

U požáru od pondělního večera zasahovalo na 60 hasičů z Čech i Německa. Podle náčelníka krušnohorské horské služby Rudolfa Chlada byl zásah ve výšce víc než 1200 metrů nad mořem velmi obtížný.

"Byl problém v tom, že foukal vítr a příjezdová komunikace k lanovce je úzká na jedno auto, takže sem tam nemohla míjet hasičská auta a musela jezdit kyvadlově. Voda se čerpala až na Božím Daru, protože nahoře není," uvedl Chlad.

Příčiny požáru objektu, který sousedí i s penzionem a restaurací, se zatím vyšetřují. Oheň zcela zničil střechu nad druhým podlažím budovy a částečně poškodil restauraci a půjčovnu lyží. Hasiči předběžně odhadli škody na čtyři miliony korun.

Majitelem lanovky je město Jáchymov, které dráhu pronajímá jejímu provozovateli. Místo už obhlédl jáchymovský starosta Michael Kuneš, podle kterého oheň naštěstí nepoškodil zázemí lanovky. "Lanovka není zasažená, ani rozvody, to znamená, že by se zatím dala zimní sezóna provozovat. Otázka je, co bude dál s vrchní částí, kde byla ubytovací kapacita," řekl starosta.

Na rychlém obnovení provozu lanovky má zájem i nedaleký Boží Dar, kde žije hodně vlekařů a zimní sezóna je pro ně hlavním zdrojem příjmů. Jak připomněl tamní starosta Jan Horník, lanová dráha je jednou z možností, jak se k vlekům na hřebeni Krušných hor dostat. "Teď už se bude celá záležitost do Vánoc dávat hrozně těžko dohromady. Panu Šolcovi, který je provozovatelem lanovky, jsme se snažili nabídnout pomoc," řekl Horník.

Martin Hromádka, Jiří Brechličuk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme